Kategorie Počasí

Článek
Počasí na svatbě a pověry: Co do manželství přinese déšť, sníh, bouřka nebo jasná obloha?
Počasí na svatbě a pověry: Co do manželství přinese déšť, sníh, bouřka nebo jasná obloha? Svatba je významnou událostí v životě dvou lidí, kteří se následně chtějí vydat společnou životní cestou. Již od nepaměti se ke svatbě váže spousta mýtů a pověr, které se týkají i aktuálního svatebního počasí. Co tedy znamená, když vám na svatbě prší, sněží, fouká vítr, přijde bouřka, nebo se naopak těšíte z jasné a slunečné oblohy?
Článek
Počasí na září 2023: Zimní bundy si neoblečeme, léto se ještě vrátí
Počasí na září 2023: Zimní bundy si neoblečeme, léto se ještě vrátí Poslední prázdninový týden s sebou přinesl výrazné ochlazení. Podle výhledu počasí na září 2023, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), však létu nemusíme dávat ještě definitivně sbohem. Počasí na září 2023 totiž - zvlášť na svém začátku - slibuje příjemně teplé dny.
Článek
Únorové pranostiky aneb Proč se říká “Únor bílý, pole sílí”?
Únorové pranostiky aneb Proč se říká “Únor bílý, pole sílí”? Únor je nejkratším měsícem v roce, přesto se k němu váže spousta lidových pranostik. Únorové pranostiky v sobě odrážejí pozorování našich předků, které se týkalo zvláště počasí, úrody a pomalu se probouzející přírody. Jednou z nejznámějších lidových pranostik na měsíc únor je ostatně “Únor bílý, pole sílí”. Víte, co tato pranostika znamená?
Článek
Pohlaví dítěte či bolest hlavy? I tohle dokáže ovlivnit změna počasí
Pohlaví dítěte či bolest hlavy? I tohle dokáže ovlivnit změna počasí Všechny výkyvy a změny počasí mohou způsobit docela velké zmatky v našem těle, zdraví a také mohou ovlivnit naši celkovou pohodu. Někteří lidé zapřisáhle tvrdí, že jakmile začne bouřka, bolí je všechny klouby v těle. Jiní trpí astmatem a sezónními alergiemi, které se objevuje v jarních měsících.
Článek
Medardova kápě 40 dní kape. Tato pranostika podle meteorologů souvisí s letním evropským monzunem
Medardova kápě 40 dní kape. Tato pranostika podle meteorologů souvisí s letním evropským monzunem 8. června má svátek Medard. K tomuto dni se vztahuje známá lidová pranostika “Medardova kápě 40 dní kape”. Tato pranostika vznikla na základě dlouhodobého pozorování našich předků, kteří dokonale znali přírodní cykly v průběhu celého roku. Je pranostika o Medardovi v dnešní době stále pravdivá a máme se obávat, že bude následujících 40 dní pršet?
Článek
Moderátorka a rosnička Katka Říhová si užívá mateřství plnými doušky. Své miminko vyvezla na pražskou náplavku
Moderátorka a rosnička Katka Říhová si užívá mateřství plnými doušky. Své miminko vyvezla na pražskou náplavku Není to tak dlouho, co se hvězdná moderátorka Evropy 2 a oblíbená rosnička TV Nova Katka Říhová stala novopečenou maminkou. Se svou třítýdenní holčičkou Sofinkou již vyráží na pravidelné jarní procházky. Katka Říhová nyní na Instagramu zveřejnila foto z pražské náplavky, kam se svým miminkem zavítala tentokrát.
Článek
Ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác mají za kuchařku uplakanou Žofii. Co o nich říkají lidové pranostiky
Ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác mají za kuchařku uplakanou Žofii. Co o nich říkají lidové pranostiky Podle pranostik jsou Pankrác, Servác a Bonifác ledoví muži a Žofie je jejich kuchařka. Tato tři mužská jména jsou symbolem chladného počasí, Žofie naopak věští konec mrazíků. Málokdo dnes ví, že Pankrác, Servác, Bonifác i Žofie byli významní světci. S obdobím 12. až 15. května, kdy slaví svátek, máme spíš spjaté velmi nízké venkovní teploty.
Článek
Vysoký tlak vzduchu: Jak ovlivňuje naše zdraví?
Vysoký tlak vzduchu: Jak ovlivňuje naše zdraví? V současné době se nad Českem objevil nezvykle vysoký tlak vzduchu. Mohutná tlaková výše Ekart se momentálně rozprostírá v celé severozápadní a západní Evropě a nevyhýbá se tak ani tuzemsku. Vysoký tlak dokáže zvýšit naše soustředění i efektivitu práce. Na některé citlivější jedince, ovšem i na kardiaky či astmatiky, má však negativní dopad.