Vysoký tlak vzduchu: Jak ovlivňuje naše zdraví?

Vysoký tlak vzduchu: Jak ovlivňuje naše zdraví? Zdroj: Shutterstock.com

V současné době se nad Českem objevil nezvykle vysoký tlak vzduchu. Mohutná tlaková výše Ekart se momentálně rozprostírá v celé severozápadní a západní Evropě a nevyhýbá se tak ani tuzemsku. Vysoký tlak dokáže zvýšit naše soustředění i efektivitu práce. Na některé citlivější jedince, ovšem i na kardiaky či astmatiky, má však negativní dopad.

Rekordní tlak vzduchu

Česko v současnosti sužuje nebývale vysoký tlak vzduchu. Průměrný tlak vzduchu se v tuzemsku pohybuje kolem 1013,25 hektopascalu. Současná tlaková výše Ekart k nám však přinesla atmosférický tlak, který v úterý 21. ledna 2020 mířil až k hranici 1048 hektopascalů. Tato hodnota odpovídá takřka absolutnímu českému rekordu tlaku vzduchu z 23. ledna 1907, kdy bylo v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku naměřeno 1057,2 hektopascalů. Jaký má ale takto vysoký tlak vzduchu dopad na naše zdraví?

Zdroj: Shutterstock.com Díky vysokému tlaku jsme plní energie

Na zdravé jedince má vysoký atmosférický tlak spíše pozitivní dopad. Jsme plní energie, lépe se v práci soustředíme a také nám to dobře myslí. Navíc jsme výkonnější a svou práci děláme efektivněji.

Citliví lidé odnášejí vysoký tlak bolestí hlavy či závratěmi

Rychlý nárůst tlaku vzduchu v posledních dnech si ovšem vybírá daň u citlivějších jedinců. Jsou náchylnější k bolestem hlavy, stěžují si na bolesti zubů, pobolívají je záda, k životu se u nich probouzejí staré jizvy a rovněž mohou mít problémy se spánkem. Některým citlivým lidem se v reakci na vysoký tlak vzduchu rovněž točí hlava nebo trpí závratěmi.

Zdroj: Shutterstock.com Na pozoru by se měli mít kardiaci a astmatici

Zvlášť lidé seniorského věku by si ovšem měli dávat na vysoký tlak vzduchu velký pozor. A to zejména tehdy, vyhlásí-li meteorologové nejvyšší biometeorologickou zátěž 3. stupně. Především pro kardiaky, astmatiky či nemocné anginou pectoris je tak současný atmosférický tlak velmi nepříznivý.

Mohou mít například pocit, že se jim hůře dýchá, problémy rovněž nastávají při soustředění nebo výkonu běžné práce. Reakce jejich těla na vysoký tlak vzduchu může být doprovázena rovněž rychlejším bušením srdíčka nebo nadměrným pocením.

Jak reagujete na současný vysoký tlak vzduchu vy? Svěřte se nám do komentářů.

Autor:
Publikováno: 22. 1. 2020 12:00 Nahlásit obsah