Pěstování rajčat vzhůru nohama vás překvapí opravdu bohatou úrodou

Pěstování rajčat vzhůru nohama vás překvapí opravdu bohatou úrodou Zdroj: Shutterstock

Rajčata patří na českých zahrádkách k nejoblíbenějším plodinám. Chtěli byste tuto zeleninu letos pěstovat jinak a výrazně zvýšit její výnos? Vyzkoušejte pěstování rajčat vzhůru nohama, které v posledních letech nabírá v tuzemsku na oblíbenosti.

Návod na obrácené pěstování rajčat

Pěstování rajčat vzhůru nohama? Možná, že popis této metody zní velmi neobvykle až zvláštně. Rajčata jsou ale dokonalými mistry přizpůsobení a dokážou efektivně růst i v nové poloze. Tato metoda pěstování rajčat rozhodně stojí za vyzkoušení, protože vám nabídne hned několik výhod. 

Rajčata vzhůru nohama pěstuje nejlépe ve větších a zároveň pevných plastových květináčích, použít můžete i pevné plastové kyblíky. Jak na to? 

Ve středu plastového květináče jednoduše udělejte otvor pro stonek o velikosti pětikoruny. Aby tímto otvorem nepropadával substrát, vystřihněte ze zahradnické tkaniny kolečko, do jehož středu udělejte nožíkem otvor ve tvaru X. Toto kolečko následně umístěte na dno květináče.

Vytvořeným otvorem následně protáhněte kořeny sazenice rajčete tak, aby se nacházely uvnitř květináče. Kořeny zahrňte kvalitním substrátem doplněným o speciální hnojivo pro rajčata. Stonky a listy budou viset směrem dolů, což rajčatům náramně prospívá, protože veškerá vláha půjde z kořenů prakticky hned do zbytku rostliny.

Květináče s rajčaty umístěnými vzhůru nohama zavěste na slunné místo, kde bude mít rostlina přístup k dostatečnému množství světla. Rajčata pravidelně zalévejte, aby byl substrát stále vlhký, ovšem ne přemokřený. Dbejte také na pravidelné hnojení.

Zdroj: Shutterstock Výhody pěstování rajčat vzhůru nohama

Proč pěstovat rajčata vzhůru nohama? Tato metoda nabízí spoustu výhod, díky kterým se můžete těšit na bohatou úrodu zdravých rajských jablíček.

Konec boje s plevelem: Tradiční způsob pěstování rajčat na zemi často znamená neustálou bitvu s plevelem, který může rychle přerůst pěstované rostliny a omezit tak jejich další růst a úrodu. Pěstování rajčat vzhůru nohama eliminuje tento problém tím, že rajčata nejsou v kontaktu se zemí, což snižuje možnost růstu plevele.

Ochrana před škůdci a hnilobou: Rajčata umístěná nad zemí jsou lépe chráněna před škůdci, jako jsou slimáci, larvy nebo hmyz, poškozující plody nebo kořeny rostlin. Navíc, díky menšímu kontaktu s vlhkou půdou se výrazně snižuje riziko hniloby plodů.

Lepší cirkulace vzduchu: Rajčata pěstovaná vzhůru nohama mají větší prostor kolem listů a plodů, což zajišťuje lepší cirkulaci vzduchu. To je důležité pro prevenci chorob, jako je plíseň nebo houbové infekce, které mohou ohrozit úrodu.

Maximální využití prostoru: Pěstování rajčat vzhůru nohama umožňuje maximální využití prostoru na vaší zahrádce, ale i na balkoně či terase.

Zdroj: Shutterstock Nevýhody pěstování rajčat vzhůru nohama

Obrácené pěstování rajčat má pouze jednu hlavní nevýhodu. Tato metoda vyžaduje, abyste rajčata častěji zalévali a pravidelně kontrolovali, zda nevysychá substrát. Dostatečná zálivka je v tomto případě základ, na to opravdu nezapomínejte.

Pěstování rajčat vzhůru nohama představuje velmi zajímavou alternativu k tradičnímu způsobu pěstování. S přiměřenou péčí a pozorností můžete dosáhnout skvělých výsledků a užijete si bohatou úrodu čerstvých rajčat přímo z vaší vlastní zahrádka Tak proč nezkusit tento netradiční přístup a dát rajčatům novou perspektivu?

Zdroj: iReceptar.cz, Gardeningknowhow.com

Autor:
Publikováno: 11. 4. 2024 11:12 Nahlásit obsah