Pohlaví dítěte či bolest hlavy? I tohle dokáže ovlivnit změna počasí
Všechny výkyvy a změny počasí mohou způsobit docela velké zmatky v našem těle, zdraví a také mohou ovlivnit naši celkovou pohodu. Někteří lidé zapřisáhle tvrdí, že jakmile začne bouřka, bolí je všechny klouby v těle. Jiní trpí astmatem a sezónními alergiemi, které se objevuje v jarních měsících.
Změna počasí však ovlivňuje naše tělo i jinými způsoby, z nichž některé jsou potenciálně mnohem nebezpečnější. Od bolesti hlavy až po srdeční záchvaty – to vše může nastat, když se mění počasí.
Krevní tlak
Náš krevní tlak se může změnit z mnoha různých důvodů a počasí není výjimkou. Měnící se klimatické podmínky a s tím související tlaky způsobují i změnu krevního tlaku. Studie zveřejněná v European Heart Journal zjistila, že chladné počasí může ovlivnit krevní tlak tak, že částečně zúží krevní cévy.
Bolest hlavy
Extrémní změny počasí, jako jsou oslňující sluneční paprsky a bouřky, mění tlaky, které následně způsobují migrény. Silnou bolest hlavy naopak způsobuje chladné počasí, opět kvůli zúženým krevním cévám v mozku.
Pohlaví dítěte
Ačkoliv jste si mysleli, že pohlaví dítěte se ovlivnit nedokáže, podle studie publikované v časopise Biology Letters je mnohem pravděpodobnější, že v teplé části roku počnete chlapce, v chladnější části naopak zase dívku.
Suchá pokožka
Většina z nás v zimě trpí na suchou až popraskanou pokožku. Kalifornská dermatoložka, Tsippora Shainhouseová, řekla, že je to zejména proto, že vzduch je mnohem sušší nežli v letních měsících a naší pokožce se nedostává tolik vlhkosti, kolik by potřebovala. Je tedy opravdu důležité v zimě pokožku mnohem více hydratovat za pomocí krému či olejů.
Spánek
Určitě jste si také všimli, že v zimních měsících jsme více smutní a také letargičtí. Jednoduše za to může sluneční světlo, které v těchto měsících tolik nesvítí. Tato porucha se nazývá Sezónní afektivní porucha neboli SAD.
Cukr v krvi
Hladina cukru v krvi je v chladnějších měsících mnohem nižší. Když krev ztuhne, její teplota pochopitelně klesá, což znamená, že udržet si stabilní hladinu cukru v krvi bude poměrně těžká záležitost.
Srdeční záchvat
Riziko srdečního záchvatu je vyšší, když nastane podzim a zima. Je to způsobené tím, že se průtok naší krve zpomalí, což zapříčiní, že se naše srdce bude mnohem více snažit získat oyksličenou krev, kterou ke správné funkci potřebuje.
Vlasy a nehty
Je obecně známo, že v chladných měsících jsou naše vlasy i nehty dost oslabené, a tím pádem se i mnohem častěji lámou. V chladném počasí se krevní cévy v kůži opět zužují a snižují průtok krve.
Celkový zdravotní stav
Když se změní počasí, ať už chladné na horké či opačně, vždy to má nějaký dopad na naše tělo. Počasí nás ovlivňuje mnohem více, než si dokážeme představit. Je tedy zapotřebí na nadcházející měsíce tělo dostatečně připravit a nesoustředit se jen na správný výběr oblečení.