Ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác mají za kuchařku uplakanou Žofii. Co o nich říkají lidové pranostiky

Ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác mají za kuchařku uplakanou Žofii. Co o nich říkají lidové pranostiky Zdroj: Shutterstock.com

Podle pranostik jsou Pankrác, Servác a Bonifác ledoví muži a Žofie je jejich kuchařka. Tato tři mužská jména jsou symbolem chladného počasí, Žofie naopak věští konec mrazíků. Málokdo dnes ví, že Pankrác, Servác, Bonifác i Žofie byli významní světci. S obdobím 12. až 15. května, kdy slaví svátek, máme spíš spjaté velmi nízké venkovní teploty.

Zmrzlí muži jsou nepřáteli sadařů a zahrádkářů

Ledoví muži Pankrác (12. 5.), Servác (13. 5.) a Bonifác (14. 5.) představují hrozbu hlavně pro majitele ovocných stromů. Většina ovocných stromů totiž kvete v polovině května a právě mráz, který s Pankrácem, Servácem a Bonifácem pravidelně přichází, je může nadobro spálit. Květy ovocných stromů však mohou během zmrzlých mužů pobýt také kroupy. Co konkrétně říkají o ledových mužích pranostiky?

  • Pankrác, Servác a Bonifác často květy klidí pro královnu Žofii.
  • Pankrác, Servác, Bonifác pro sadaře jsou zlí chlapci.
  • Nezamrazí-li ledoví bratři, Pankrác, Servác a Bonifác, alespoň zastudí.

Pankrác, Servác a Bonifác: Světci, kteří dostali přívlastek "ledoví" mnohem později

Pankrác, Servác a Bonifác byli svatí muži, kteří žili ve čtvrtém století našeho letopočtu. Označení "ledoví" dostali v českých zemích až o mnoho později. A to na základě lidového pozorování počasí, které souviselo se dny, během kterých mají tito světci svátek.  Že se 12., 13. a 14. května snižují průměrné denní teploty, si však v minulosti všimli již meteorologové na pražském Klementinu. Jedno z jejich prvních pozorování pochází z roku 1775.

Zdroj: Shutterstock.com Kdo byli ledoví muži ve skutečnosti?

  • Pankrác pocházel z maloasijské Frýgie, což je území dnešního Turecka. Podporoval chudé a pronásledované křesťany. Byl však už jako 14letý popraven za vlády císaře Diokleciána.
  • Servác, který pocházel z Arménie, působil v Holandsku jako biskup. V roce 384 našeho letopočtu zemřel mučednickou smrtí, kdy jej popravili nepřátelské hordy. Hrob tohoto světce byste našli v katedrále v Maastrichu.
  • Bonifác byl původem Říman. V letech 608 až 615 působil ve Vatikánu jako papež.

V čem poslechnout ledové muže

Sami zahrádkáři vám na základě svých dlouholetých zkušeností potvrdí, že se sázením takových sazenic zeleniny či letniček vyplatí počkat až po zmrzlých mužích. Až po 15. květnu proto vysazujte pod širé nebe například sazenice rajčat, paprik, okurek, dýní, cuket či melounů. Opatrní byste měli být také s muškáty či petuniemi, které na venkovní parapet patří také až po zmrzlých.

V době od 12. května do 14. května dejte rovněž pozor na kvetoucí ovocné stromy, které máte na zahradě. Aby vám květy mráz nadobro nezničil a vy tak nepřišli o úrodu, můžete je zlehka překrýt netkanou textilií.

Zdroj: Shutterstock.com Svatá Žofie přináší déšť a chrání úrodu před mrazem

15. května slaví svátek uplakaná Žofie, o které naši předci říkali, že je kuchařkou ledových mužů. Svatá Žofie byla ve skutečnosti křesťanka, která žila kolem roku 304 v Římě. Během pronásledování křesťanů za vlády císaře Diokleciána však zemřela mučednickou smrtí.

Tato světice slaví svátek 15. května, tedy den po ledových mužích. Podle lidového sledování počasí by měla chránit před jarním mrazem. Naši předci se na ni obraceli s prosbou o dobrou úrodu. Právě po polovině května se již odvážili sázet do země. Které lidové pranostiky se k 15. květnu konkrétně vážou?

  •  Svatá Žofie vaří z vody.
  •  Svatá Žofie políčka často zalije.
  •  Žofie vína upije.
  • Den svaté Žofie bez deště nemine.
  • Nad kterou dolinou se na svatou Žofii mlha snese, tam se urodí ovoce.
  • Déšť svaté Žofie švestky ubije.
Autor:
Publikováno: 13. 5. 2020 10:31 Nahlásit obsah