Suchej únor: Měsíc bez alkoholu má spoustu zdravotních výhod

Suchej únor: Měsíc bez alkoholu má spoustu zdravotních výhod Zdroj: Shutterstock

Nepatříte k abstinentům? Zvládnout jeden měsíc bez alkoholu pro vás může být velká výzva. Na druhou stranu můžete sami na sobě zpozorovat, co s vaším tělem a myslí udělá, když se během Suchého února vyhnete na celých 28 dní alkoholickým nápojům. Tyto zdravotní benefity stojí rozhodně za to!

Jak zvládnout jeden měsíc bez alkoholu?

Pokud chcete dát alkoholickým nápojům alespoň na jeden měsíc sbohem, nemusíte jít do této výzvy jenom sami. Zapojte se do ní i spolu se svou rodinou a přáteli, a právě s touto podporou dosáhnete svého vytčeného cíle mnohem snadněji.

Chcete být úspěšní? Zkuste nejprve odhalit situace, které by vás nabádaly k pití alkoholu, a vyhněte se jim. Jde třeba o večírek, návštěvu restaurace nebo jiné společenské akce, kde se běžně pije alkohol. Jestli na tuto akci chcete jít, naučte se odmítat nabídky na nalití alkoholických nápojů. Když odmítnete, otevřeně vysvětlete své důvody.

Zkuste si po celý jeden měsíc najít místo alkoholu náhradu. Skvělé jsou džusy, ovocné limonády, cola nebo třeba nealko pivo. Stanovte si také, že se po dosažení každého týdne bez alkoholu odměníte. I to vás bude motivovat k tomu, že po celý jeden měsíc zůstanete na suchu.

Zdroj: Shutterstock Měsíc bez alkoholu vám přinese několik zdravotních výhod 

Co se stane, když přestanete pít? Očekávejte, že se vaše tělo promění po fyzické a psychické stránce, a to v pozitivním slova smyslu. Co vše tedy na sobě můžete po měsíční abstinenci pozorovat?

Zlepší se vám spánek

Alkohol narušuje normální spánkové cykly a způsobuje velmi lehký spánek. Pokud tedy přestanete pít, očekávejte, že se výrazně zvýší kvalita vašeho spánku, což bude mít pozitivní dopad i na vaši celkovou vitalitu a energii během dne.

Budete mít více energie

Jestliže budete měsíc abstinovat, očekávejte, že se vám do žil znovu vlije ztracená energie. Alkohol totiž způsobuje únavu a snižuje fyzickou a duševní vitalitu. Pokud mu dáte valem, budete se cítit více bdělí, koncentrovaní a schopní plně využívat svůj potenciál.

Zdroj: Shutterstock Zlepší se vám fyzická kondice

Pití alkoholu mívá negativní dopad i na fyzickou kondici. Když se mu vyhnete po dobu jednoho měsíce, budete se cítit fyzicky silnější a rovněž navýšíte svou výkonnost při cvičení. 

Zhubnete

Alkohol je velmi bohatý na kalorie. Po měsíci bez alkoholu tedy zhubnete, což oceníte zvlášť tehdy, pokud máte nějaké to kilo navíc.

Zlepší se vám nálada i duševní zdraví

Alkohol ovlivňuje chemické procesy v mozku a má vliv na duševní zdraví. Když přestanete pít alkohol, zpozorujete, že se vám zlepšila nálada nebo se snížily úzkostné či depresivní stavy.

Vaše kůže bude hydratovaná a zářivější

Alkohol působí jako diuretikum, což znamená, že zvyšuje močení a vede k dehydrataci. Bez alkoholu můžete očekávat zlepšení hydratace, díky čemuž bude mimo jiné vaše pokožka zářivější a plná života.

Zdroj: Napsáno s využitím AI

Autor:
Publikováno: 25. 1. 2024 13:32 Nahlásit obsah