Australská cyklistka dala napít z lahve žíznivému koalovi: Nevědomky jej ohrozila na životě

Australská cyklistka dala napít z lahve žíznivému koalovi: Nevědomky jej ohrozila na životě Zdroj: Instagram.com @bikebug2019

Ničivé požáry v Austrálii mají na svědomí desítky lidských životů. Zahynuly při nich i miliardy zvířat. Přeživší zvířata jsou popálená či jinak zraněná, trpí nedostatkem potravy i vody. Aby přežila, ztrácejí plachost a vydávají se za záchranou vstříc lidem. Svět tak nedávno obletělo video, v němž cyklistka dává pít ze své lahve žíznivému koalovi.

Žíznivá zvířata shánějí vodu, kde se dá

Austrálii postihly snad nejničivější požáry za poslední století. Tímto rozmarem přírody trpí nejen lidé, ale i volně žijící zvířata. Ta, která přežila, shání potravu i vodu k pití, kde se dá. O této skutečnosti se přesvědčila také skupinka cyklistů, kteří brázdili silnici poblíž města Adelaide nacházející se v jižní Austrálii.

K cyklistům se totiž přiblížil velmi žíznivý koala, který vyloženě dychtil po vodě. Jedna z členek výpravy mu proto jeho přání splnila a dala mu napít vody ze své cyklistické lahve. „Když jsem sesedala z kola, abych si odpočinula, tento koala přišel přímo ke mně, vyšplhal na rám kola a já jsem mu nabídla vodu,“ napsala žena na svůj Instagram, na němž sdílela fotku i video tohoto dojemného příběhu.

Žíznivý koala se napil z cyklistické láhve: Proč je to špatně?

Fotka i video okamžitě obletěly celý svět. Lidé cyklistům děkovali, že neváhali pomoci zoufalým zvířatům v tíživé situaci, a nazývali je dokonce pravými hrdiny. Na rozdíl od laické veřejnosti však jiný názor zaujali odborníci, kteří poukazují na to, že australští cyklisté svou neznalostí mohli vačnatci způsobit smrt.

Australští cyklisté však nejsou jediní, kdo se v předchozích týdnech pustil do záchrany koalů. Pracovníci ze záchranných stanic ovšem upozorňují, že by tito lidé měli přesně vědět, jak žíznivých a popáleným vačnatcům pomoci. V opačném případě jim totiž mohou ještě víc ublížit.

„Když dají lidé koalovi napít z lahve, vačnatec má zakloněnou hlavu a nabere si do tlamičky příliš mnoho tekutiny. V důsledku toho se mu může voda dostat do plic, kde způsobí aspirační pneumonii. To může mít pro koalu fatální následky, vačnatec se vlastně utopí ve vodě, která mu měla pomoci,“ uvedla Michelle Thomas, která působí v záchranné stanici Animalia Wildlife Shelter.

Zdroj: Globalnews.ca

Koalové musí pít se skloněnou hlavou: Ideální je pro ně voda v misce

Tato zvířecí záchranářka dokonce na svém Facebooku sdílela přesný postup, jak žíznivým koalům pomoci. Podle ní koalové ve volné přírodě získávají vodu z listů blahovičníku, které jedí. Čistou vodu přitom pijí pouze výjimečně. A když k tomu dojde, mají při pití skloněnou hlavu a vodu pomalu nabírají jazykem. „Prosíme tedy všechny, aby dehydratovaným koalům nalili vodu do misky. Tento způsob pití je pro ně zcela bezpečný,“ apeluje na laické zachránce Michelle Thomas.

Autor:
Publikováno: 20. 1. 2020 09:49 Nahlásit obsah