Klíčky aneb zdroj vitality a pevného zdraví

Klíčky aneb zdroj vitality a pevného zdraví

Luštěniny a obiloviny jsou pro naše tělo přínosem a důležitou složkou našeho jídelníčku. Přestože je dnes v mnohých domácnostech jejich konzumace nedostatečná, luštěniny a obiloviny byly již od pradávna jednou z hlavních součástí mnoha pokrmů. Důvod je nasnadě, pyšní se vysokým obsahem živin a představují pro naše tělo přírodní zdroj energie.

Nejlepší je, nechat je naklíčit

Luštěniny i obiloviny přispívají ke správnému fungování organismu. Pro někoho jsou však klasicky připravené hůře stravitelné, a právě jejich namáčením a naklíčením docílíme jejich lepší stravitelnosti. Enzymatická aktivita v klíčkách pomáhá měnit škroby v menší a jednodušší látky, se kterými si naše tělo dokáže při trávení jednodušeji poradit. Co je ovšem na klíčení tak zajímavé, je skutečnost, že při nakličování dochází v semínkách doslova k explozi. Při kontaktu s vodou dojde ke spuštění série biochemických reakcí, během nichž semínka částečně změní svůj nutriční profil a přemění se na neuvěřitelnou zásobárnu blahodárných enzymů, živin, vitaminů a minerálních látek. Klíčky našemu organismu poskytují vitaminy z řady C, A, B a E, minerální látky, jako je vápník, fosfor, draslík či hořčík, množství chlorofylu, který regeneruje a detoxikuje. V neposlední řadě obsahují také aminokyseliny, které podporují naši imunitu a metabolismus. 

Sušením lze konzervovat

Zkušení vědí, že čerstvé klíčky je potřeba uchovávat v chladu a s jejich spotřebou neotálet. Abychom si mohli dopřát přínos naklíčených obilovin a luštěnin každý den, lze naklíčená zrna tepelně ošetřit a zasušit. Tím klíčená zrna získají dlouhodobou trvanlivost při zachování přínosu velké dávky zdraví pro náš organismus. Při procesu naklíčení a zasušení si klíčky uchovávají svou příjemnou křupavou chuť bez jakýchkoliv pachutí typických pro surové zrno. Do sušených klíčků by neměly být přidávány žádné konzervanty, cukry, ani žádné další přídatné látky. Klíčené sušené obiloviny a luštěniny zvyšují biologickou hodnotu stravy a tu bychom při volbě svého jídelníčku rozhodně měli vzít v potaz. 

Zdroj: Shutterstock

INSPIRATIVNÍ RECEPTY

Banánové muffiny

Co budete potřebovat? (Na cca 12 muffinů)

  • 1 vejce
  • 3 zralé banány
  • 120 g bílého jogurtu
  • 1 polévková lžíce kokosového oleje
  • 100 ml mléka
  • 200 g Klíčených ovesných vloček Semix
  • 1 lžičku prášku do pečiva
  • ½ lžičky jedlé sody
  • 1 lžička skořice
  • 60 g třtinového cukru
  • 100 g vysokoprocentní čokolády

Jak na to?

Vejce vyšleháme společně s cukrem. 2,5 banánu dohladka rozmixujeme společně s bílým jogurtem. Půlku banánu si necháme na zdobení. Rozmixovaný banán s jogurtem přilijeme k vyšlehaným vejcím společně s kokosovým olejem a promícháme. Ovesné vločky umixujeme na mouku, smícháme s práškem do pečiva, jedlou sodou, skořicí a přidáme společně k mokrým surovinám. Nakonec přidáme mléko a mícháme, dokud se nám všechny suroviny nespojí. Čokoládu nakrájíme na kostičky a vmícháme do těsta.

Připravíme si formu na muffiny a pečicí papír. Z pečicího papíru nastříháme čtverce o velikosti cca 15 cm x 15 cm. Budeme jich potřebovat celkem 12, jelikož těsto vychází na 12 muffinů. Dále si připravíme sklenici se dnem stejně velkým, jako je dno formy na muffiny. Sklenici překlopíme dnem nahoru. Střed papíru položíme na dno převrácené sklenice a začneme papír skládat kolem dokola. Papír po stranách překládáme, aby nám vzniknul košíček, který vložíme do formy. Poté košíčky plníme těstem. Takto pokračujeme i u dalších košíčků. Naplněné papírové košíčky ještě ozdobíme kolečkem banánu a dáme péct do vyhřáté trouby na 180 stupňů po dobu cca 30 minut. Po vytáhnutí z trouby necháme muffiny vychladnout a poté si můžete užít jejich skvělou chuť!

Zdroj: Shutterstock Quinoa salát s červenou řepou, kozím sýrem a quinoa lupínky

Chcete tip na chutný a zdravý oběd? Zkuste quinoa sálat s červenou řepou, kozím sýrem a quinoa lupínky. 

Co budete potřebovat? (Na 2 porce)

  • 80 g Klíčené quinoa lupínky Semix
  • 2 střední červené řepy 
  • 1 červenou papriku
  • 4 hrsti špenátových listů (může být i rukola, polníček…)
  • 150 g kozího sýru
  • semínka (slunečnicová, dýňová, sezamová…)
  • Klíčené quinoa lupínky Semix na posypání

Jak na to?

Nejprve uvaříme červenou řepu. Do osolené vroucí vody vložíme dvě řepy a vaříme ji asi 20 minut, dokud nezměkne. Poté ji vytáhneme a necháme zchladnout. Oloupeme z ní slupku a nakrájíme na asi 0,5 cm vysoká kolečka. Quinoa lupínky nasypeme do mírně osolené vody (doporučení quinoa a voda 1:1) a pár minutek povaříme, dokud se nám nevypaří všechna voda. Listy špenátu smícháme společně s kousky červené papriky a semínky. 

Na zálivku smícháme olivový olej, pár kapek citrónové šťávy, med a balzamikový ocet. Zálivkou přelijeme salát a trochu zálivky necháme na přelití quinoy. Uvařenou quinou přendáme na talíř. Na quinou nakrájíme červenou řepu, přidáme salát a na vrch položíme kozí sýr. Nakonec vše zalijeme zbytkem zálivky a posypeme quinoa lupínky.

Autor:
Publikováno: 23. 7. 2021 10:19 Nahlásit obsah