Chlapec z Irska večeřel na kartonové krabici mezi bezdomovci: Jeho fotka dojala čtvrt milionu lidí

Chlapec z Irska večeřel na kartonové krabici mezi bezdomovci: Jeho fotka dojala čtvrt milionu lidí Zdroj: Shutterstock.com

Snad každému z nás se sevře srdce při pohledu na dítě, které strádá a není viditelně šťastné. Právě proto vyvolal na sociálních sítích takové rozhořčení příspěvek irské dobrovolnické organizace The Homeless Street Cafe zobrazující 5letého chlapce, který se spolu s lidmi bez domova sklání nad svou večeří položenou na papírovém kartonu.

Pomocná ruka pro lidi žijící v ulicích irského Dublinu

The Homeless Street Cafe je irská dobrovolnická iniciativa, která se snaží podat pomocnou ruku lidem bez domova. Pracovníci této organizace nabízí lidem žijícím bez prostředků v ulicích irského Dublinu každé úterý něco teplého do žaludku. A to nejen kávu, polévku, ale i celou teplou večeři. Pro bezdomovce mají také připraveny toaletní potřeby nebo čisté oblečení.

Zdroj: Facebook.com | The Homeless Street Cafe

Mezi bezdomovci jsou dospělí, ale i děti

Mezi lidmi bez domova však nejsou pouze dospělí, ale bohužel i děti. Právě proto vyvolal velký ohlas i rozhořčení facebookový příspěvek, který letos v říjnu organizace The Homeless Street Cafe zveřejnila na svém profilu. Šlo konkrétně o fotku pořízenou v ulicích Dublinu, na které je zachycený malý pětiletý chlapec mezi komunitou místních bezdomovců, kterak večeří na kartonové krabici.

Pětiletý chlapec, který je rád za teplý karbanátek

Fotka malého chlapce Sama měla na Facebooku obrovský dosah a otřásla doslova všemi lidmi, kteří ji zhlédli. Tento malý chlapec, který je vděčný za teplý karbanátek k večeři, u mnohých zboural představy o moderním a vyspělém západním světě.

„Jsme doma po další neuvěřitelně náročné práci. Jsme vyčerpaní a unavení, a to jak fyzicky, tak duševně. Měli bychom jít spát do postele, ale dnes večer se všem členům našeho týmu honí hlavou tento obraz. Je to zlé. Je to nepříjemné a znepokojující, ale toto se zkrátka děje a každým týdnem se to zhoršuje. Sam má pět let, a právě on dnes večer jedl svou večeři, když seděl na zemi na kartóně. Opravdu bychom toto neměli akceptovat,“ napsali pracovníci The Homeless Street Cafe ve svém příspěvku.

Zdroj: Shutterstock.com

Fotka, která zasáhla čtvrt milionu lidí

Facebookový příspěvek malé dobrovolnické skupiny z irského Dublinu se dostal k více než čtvrt milionů lidí a do dnešní doby má několik tisíc sdílení. Většinu lidí velmi rozlítostnil, ovšem zároveň se zlobili na to, jak je možné, že malé děti musí něco podobného zakoušet i v západním světě.

„Nikdy mě nenapadlo, že něco takového uvidím v ulicích Dublinu,“ uvedl jeden z uživatelů Facebooku. „Sama jsem matkou dvou dětí, proto je pro mě velmi těžké dívat se na tuto fotku, mé srdce je zlomené,“ napsala pod příspěvkem jedna maminka.

Chlapec chodí do školy, ale žije v nouzovém ubytování

Dobrovolníci z The Homeless Street Cafe si za své úsilí a práci zasloužili velké uznání i spoustu chvály. Na základě obrovského zájmu se tito lidé rozhodli pátrat po chlapcově skutečné situaci.

„Zjistili jsme, že Sam žije v nouzovém ubytování a chodí do školy. Jeho matka se mu jen snaží získat přístup k výživnému domácímu jídlu. Většina nouzových ubytování v Irsku totiž přísně zakazuje vaření nebo přípravu jídla,“ uvedla organizace The Homeless Street Cafe ve svém dodatečném prohlášení.

Autor:
Publikováno: 7. 11. 2019 13:53 Nahlásit obsah