Porod do vody, vertikální porod nebo kontroverzní lotosový porod: I takto dnes rodí moderní maminky

Porod do vody, vertikální porod nebo kontroverzní lotosový porod: I takto dnes rodí moderní maminky Zdroj: Shutterstock.com

Nastávající maminky stále častěji přemýšlejí nad způsobem, jakým přivedou na svět své vytoužené dítě. Většina z nich se rozhodne pro klasický porod v porodnici. Dnešní ženy se však uchylují i k alternativnějším formám. Oblíbený je u nich zvláště porod do vody, aktivní porod či vertikální porod. Zda je to jenom móda, ukáže čas.

Vertikální porod: Způsob, kterým ženy rodily už před staletími

Rodit ve stoje, v mírném podřepu, vsedě, polosedě nebo na kolenou? Možná, že si budete říkat, co je to za nápad, ale tímto způsobem ženy rodily běžně už v minulosti. Klasický porod, jak jej známe dnes a během kterého žena leží na zádech, se začal praktikovat až v 18. století.

Rodit ve vertikální poloze vám umožní také některé české porodnice, ve kterých najdete velmi užitečné pomůcky jako porodnickou stoličku či závěsné lano. Vertikální porod je pro ženské tělo mnohem přirozenější, uvolňuje pánevní dno a neutlačuje cévy mezi dělohou a páteří.

Zdroj: Shutterstock.com

Porod do vody: Nejoblíbenější alternativa

Porod do vody je mezi alternativními porody v současnosti tím nejoblíbenějším. Teplá voda v porodnickém bazénku je totiž pro rodící maminku velmi příjemná a dokáže jí ulevit i od bolesti, která doprovází kontrakce. Voda na ženu působí relaxačně, pomáhá jí zvládnout kontrakce a ulehčit a uspíšit příchod miminka na svět.

Také pro miminko je jeho narození přirozenější. Z těla matky se totiž dostane do prostředí, které mu je blízké. Porod tak pro něj není takový šok. V každém případě je porod do vody bezpečný pouze tehdy, když vás bude mít na starosti zkušený zdravotnický personál a lékař.

Tento alternativní způsob porodu, ke kterému se rozhodně nepřiklánějí všechny české porodnice, není pro některé nastávající maminky vhodný. Můžete se pro něj rozhodnout tehdy, pokud nemáte žádné těhotenské potíže, nehrozí vám předčasný porod a vaše miminko je ve správné porodní poloze.

Aktivní porod: Běžná praxe v moderních nemocnicích

Nastávající maminka, která má kontrakce, už nemusí ležet jenom na posteli. Aktivní porod je už v dnešní době běžnou praxí takřka většiny moderních českých porodnic. Rodící žena se může hýbat a měnit polohy, cvičit (třeba na overballu nebo žebřinách), anebo relaxovat v masážní vaně. To vše podle chuti, nálady a vlastního uvážení. Zdravý pohyb, masáže a správné prodýchávání nastávající maminku přivedou na jiné myšlenky, a navíc jí utlumí nepříjemnou porodní bolest.

Zdroj: Shutterstock.com

Lotosový porod: Novorozené dítě žijící několik dnů s placentou

Lotosový porod je nejvíc kritizovaná forma alternativního porodu. Jaká je jeho podstata? Miminko, které se narodí, zůstává dál propojené s pupeční šňůrou a placentou. Ihned po příchodu dítěte na svět tedy nedochází k odstřižení pupeční šňůry, přistoupí se k němu teprve po třech až deseti dnech po porodu.

Proč se některé maminky k tomuto alternativnímu porodu uchylují? Zastávají názor, že jejich novorozeně si vezme z placenty veškeré potřebné živiny. Do krevního oběhu dítěte se dostane také pupečníková krev, díky čemuž se předejde nedostatku železa.

Aby placenta po porodu nezapáchala, umyje se, nasolí a obloží se bylinkami s dezinfekčním účinkem (například levandulí nebo okvětnými plátky růží). K tomuto způsobu české rodičky přistupují hlavně při domácích porodech. V českých porodnicích není lotosový porod běžný.

Autor:
Publikováno: 21. 6. 2019 12:00 Nahlásit obsah