Místo koronaviru jí lékaři diagnostikovali chřipku. Erika žijící v Rakousku zjistila, že je nakažená, nestandardním způsobem

Místo koronaviru jí lékaři diagnostikovali chřipku. Erika žijící v Rakousku zjistila, že je nakažená, nestandardním způsobem Zdroj: Cas.sk

22letá Erika, která pochází ze Slovenska, žije a pracuje v Rakousku. Svou domovinu navštěvuje jednou za dva měsíce. Když se 3. března vrátila z týdenního pobytu na Slovensku zpátky do Rakouska, neměla žádné zdravotní problémy. Její zdravotní stav se zhoršil za pár dní, kdy ucítila slabost a měla zvýšenou teplotu.

Rakouský lékař Erice řekl, že má chřipku

O tom, že se Erika necítí vůbec dobře, informovala ihned svého rakouského zaměstnavatele. Ten jí zprostředkoval lékařské vyšetření, které podle slov dívky nebylo vůbec dostačující. Lékař Erice nezměřil teplotu, pouze se jí podíval do krku a do uší.

„Když mi začalo být špatně, zrovna se mi ozval můj kamarád, se kterým jsem se setkala na Slovensku. Měl stejné příznaky jako já, jenže na Slovensku už navštívil infekční oddělení a podstoupil testy na přítomnost koronaviru. Mě jenom rakouský doktor běžně vyšetřil a poslal mě domů s tím, že mám obyčejnou chřipku,“ popisuje 22letá Erika.

Zdroj: Shutterstock.com U dívčina slovenského kamaráda se potvrdil koronavirus

O den později se dívčin zdravotní stav rapidně zhoršil. Dostala horečku a začala mít problémy s dýcháním. V Rakousku proto navštívila pohotovost, ze které ji místní zdravotnický personál vypoklonkoval s tím, že si má chřipku vyležet doma.

V pondělí 9. března musela Erika navštívit svou rakouskou obvodní lékařku, aby od ní obdržela potvrzení o pracovní neschopnosti. Když doktorka viděla nemocnou Eriku, vyzvala ji k tomu, že když se její zdravotní stav nezlepší, má se o tři dny později zastavit na odběr krve. „Než jsem doktory v Rakousku navštívila osobně, před tím jsem je důrazně upozornila na to, že jsem byla na Slovensku v přímém kontaktu s kamarádem, který momentálně leží v nemocnici a čeká na výsledky testu. Nikoho to ale nezajímalo,“ podivuje se mladá Slovenka.

Zdroj: Shutterstock.com Erika zjistila, že je pozitivní, nestandardním způsobem

Ještě ten večer jí volal zmiňovaný kamarád a pověděl jí, že má pozitivní výsledek na přítomnost koronaviru. Erika okamžitě kontaktovala lékaře, kteří ji přijeli otestovat. Také u ní se koronavirus bohužel potvrdil. Zdravotníci nechali Eriku v domácí karanténě a začali zjišťovat, se kterými osobami se v předchozích dnech setkala. „Tuto skutečnost jsem oznámila i lidem na Slovensku a samozřejmě také tamní hygieně,“ popisuje dále Erika.

Všichni lidé, se kterými přišla Erika na Slovensku i v Rakousku do styku, jsou v tuto chvíli v domácí karanténě. „Pokládám si otázku, jak vlastně funguje rakouské zdravotnictví, když vás několik lékařů pošle domů s tím, že nemáte koronavirus, ale obyčejnou chřipku. Další den vyjde váš test na koronavirus pozitivně a od té doby se vám neozve jediný doktor, aby se informoval o vašem zdravotním stavu,“ upozorňuje smutně slovenská dívka, která se v současné době nachází v domácí karanténě v Rakousku.

Erika považuje přístup rakouských lékařů ze velmi nestandardní. O tom, co zažila a stále zažívá, se proto rozhodla otevřeně promluvit pro slovenský online magazín Čas.sk, který následně uveřejnil její příběh.

Autor:
Publikováno: 19. 3. 2020 15:27 Nahlásit obsah