Přihnojování jahod na jaře: Správné načasování je klíčem k bohaté úrodě

Přihnojování jahod na jaře: Správné načasování je klíčem k bohaté úrodě Zdroj: Shutterstock

Na jaře mají zahrádkáři plné ruce práce. Na co rozhodně nezapomenout? Pokud na zahradě pěstujete jahody, v dubnu nastal ideální čas k jejich přihnojení. Jak a čím na jaře jahodníky hnojit? Přinášíme tipy na přihnojování jahod na jaře, které vám zajistí bohatou úrodu.

Kdy hnojit jahody na jaře: Ještě před květem

Časné jaro je obdobím, kdy jahody potřebují podporu ke svému růstu. Kdy přesně jahody přihnojovat? V době, kdy jahodníkům začnou rašit nová listová srdéčka a kdy mají tyto rostliny ještě před květem. Ideálně tedy v měsíci dubnu.

Právě přihnojením ve správný čas zajistíte, aby na vašich jahodnících následně vyrostly zdravé, pevné, šťavnaté a sladké jahody. Bude pro vás rozhodně radost je sbírat a samozřejmě také jíst.

Zdroj: Shutterstock Jak často hnojit jahody? Brzy z jara a pak na podzim

Jahodníky byste měli přihnojovat alespoň jednou za sezonu. I když vám někteří pěstitelé doporučí, abyste jahody na jaře přihnojovali tekutých hnojivem každé dva týdny, není to třeba.

V ideálním případě totiž plně dostačuje, když jahody přihnojíte brzy z jara a posléze na podzim po sklizni. Abyste si zajistili zdravou úrodu jahod, jahodníky určitě nikdy nehnojte před sklizní. V opačném případě může dojít k přehnojení rostlin, jehož výsledkem budou i měkké a snadno hnijící jahody, které budou přitahovat zahradní škůdce.

Zdroj: Shutterstock Čím hnojit jahodníky: Tipy na nejlepší hnojivo na jahody

Jahodníky na jaře přihnojujte běžně dostupnými hnojivy na bázi dusíku určenými přímo na jahody. Z průmyslových hnojiv, která jsou běžně k dostání v zahradnictvích nebo hobbymarketech, můžete využít například Kristalon na jahody, Bopon na jahody nebo Cererit na jahody. Zahrádkáři si při přihnojování jahod na jaře chválí také granulovaný kravský hnůj. 

Pokud hnojíte jahody průmyslovým hnojivem, dodržujte doporučené dávkování. To naleznete na obalu výrobku či v přiloženém návodu na použití. Před přihnojením jahodník vždy zalijte. Během hnojení si následně dejte pozor, aby se hnojivo nedostalo na listy jahodníku a nepopálilo je. Hnojivo totiž patří vždy na zeminu.

Zdroj: Zahradnictvi-spomysl.cz, Plantophiles.com

Autor:
Publikováno: 26. 4. 2022 10:44 Nahlásit obsah