6 čisticích prostředků, které si připravíte sami doma

6 čisticích prostředků, které si připravíte sami doma Zdroj: Shutterstock

Známe to jistě všichni, něco se ušpinilo a chceme to vyčistit co nejrychleji a nejšetrněji, proto zasedáme k internetu a horlivě hledáme návod jak na to. Jenže často návody nefungují a někdy z malého flíčku udělají obrovský flek, který už dolů nedostanete ničím.

My jsme si pro vás ale připravili seznam nejlepších domácích čisticích prostředků, o kterých jste ani nevěděli, že doma máte!

Kukuřičný škrob

Kdo by nemiloval občas hodit dietu stranou a dát si něco smaženého nebo mastného k večeři večer u televize? Ale jak už to tak bývá, většinou část naší večeře skončí i na pohovce, jenže co teď? Naštěstí kukuřičný škrob je právě v tento moment vaší tajnou zbraní. Stačí jen smíchat stejný poměr kukuřičného škrobu a vody, dokud nevznikne „pasta“, nanést na mastná místa na pohovce, nechat přes noc působit a ráno jen setřít suchým hadříkem. Hotovo, pohovka je jako nová.

Olivový olej

Koupili jste už stovky drahých přípravků na dřevěný nábytek, ale ten i přesto nevypadá jako nový? Vykašlete se na ně a doma si připravte svůj vlastní, který bude ale doopravdy fungovat! Smíchejte jen ¼ hrníčku olivového oleje s pár kapičkami jablečného octa. Ocet vytáhne z nábytku veškerou špínu a olej naopak nábytek krásně rozzáří. Pak už jen stačí směs dát na nějaký hadřík a nábytek jím vyleštit.

Zdroj: Shutterstock Grapefruit a sůl

Jedlá soda a ocet je dvojice, kterou jistě známe už všichni. Jenže my tu máme něco lepšího a co víc, stejně účinného a voňavého. Kyselina citrónová, která je obsažena v grapefruitu, "napadne" špínu, zatímco sůl působí jako přírodní abrazivní činidlo. Rozkrojte tedy grapefruit napůl, jednu půlku posypte solí, osprchujte vaši vanu, aby byla mokrá, posypte ji asi ¼ hrníčku solí po obvodu a tou půlkou grepu ji vydrhněte. Aby byly baterie ve vaně nebo na umyvadle krásně čisté, zkuste grapefruit trošku zmáčknou a šťávu z něj přes baterie rozetřít. Poté vše opláchněte vlažnou vodou.

Kečup

Teď na chvíli zapomeňme na hranolky nebo hamburgery, ke kterým se kečup určitě hodí. Tato pochoutka se totiž dá také použit k vyčištění zašlých pánví a hrnců. Stačí si jen kečup dát na nějaký starý hadřík a potřít je s ním. Vyčištěné by měly být během několika minut!

Skořice

Je ironií, že většina osvěžovačů vzduchu jsou plné věcí, které ve skutečnosti člověk dýchat ani nechce. My na to tedy půjdeme přirozenou cestou a dáme dvě skořicové tyčinky s pomerančovou kůrou a hrstkou hřebíčku do hrnce s vodou a necháme vařit. Jakmile tuto směs přivedeme k varu, provoní náš celý dům mnohem lépe než osvěžovače a určitě i zdravěji!

Zdroj: Shutterstock

Ústní voda

Určitě jste si také už všimli, že dostat vůni česneku z rukou není žádná hračka. Proto vyzkoušejte náš jednoduchý trik! Až si půjdete umývat ruce, naneste na ně trošku ústní vody, pak je umyjte mýdlem a opláchněte vodou. Hotovo!  

Autor:
Publikováno: 10. 2. 2022 17:03 Nahlásit obsah