Orosená okna zevnitř: Tohoto problému se zbavíte pomocí několika vychytávek

Orosená okna zevnitř: Tohoto problému se zbavíte pomocí několika vychytávek Zdroj: Pixabay

Trápí vás orosená okna? V tomto ročním období rozhodně nejste jediní. Vytopený dům či byt, vysoká vnitřní vlhkost a nízké venkovní teploty mají za následek, že si můžete po zarosených oknech po ránu klidně malovat. Jak se tohoto problému zbavit, abyste orosená okna nemuseli donekonečna utírat? Pomůže vám několik chytrých vychytávek.

Proč se rosí okna

Okna uvnitř domu či bytu se rosí v důsledku nadměrné vlhkosti vzduchu. Platí pravidlo, že čím je vlhkost vzduchu v interiéru vyšší, tím se okna více rosí. Rosení oken nás trápí zejména na podzim a v zimě, kdy si doma přitápíme a venku panují nízké teploty. 

Ke kondenzaci vzdušné vlhkosti totiž dochází tehdy, když se teplý a vlhký vzduch uvnitř místnosti potká s chladnějším povrchem, kterým je právě okno. Naštěstí existuje hned několik možností, jak tomuto problému předejít nebo jak jej alespoň minimalizovat. Jak tedy zabránit rosení oken?

Hlídejte si optimální vlhkost vzduchu

Aby vás netrápila orosená okna zevnitř, hlídejte si doma v prvé řadě doporučenou vlhkost vzduchu. Ta by se měla v zimním období pohybovat v rozmezí od 40 do 60 procent. Relativní vlhkost vzduchu vyšší než 60 procent u sebe doma poznáte mimo jiné právě orosenými okny.

Tip: Jakým způsobem vlhkost vzduchu hlídat? Pořiďte si vlhkoměr, díky kterému budete mít vždy přehled.

Zdroj: Freepik Držte se několika pravidel, kterými předejdete zbytečnému zvyšování vlhkosti vzduchu

✔ Při vaření používejte pokličky a mějte zapnutou digestoř. 

✔ Myčku mějte zavřenou, dokud se nádobí nevysuší.

✔ Prádlo sušte výhradně venku nebo v sušičce.

✔ Po vysprchování nebo koupeli otevřete v koupelně naplno okénko. Dveře koupelny směřující na chodbu však ponechte vždy zavřené.

Správně a pravidelně větrejte

V jednotlivých místnostech svého domu či bytu každý den pořádně vyvětrejte. Otevřete okna dokořán a větrejte v kuse zhruba 4 až 6 minut. Tímto vyvětráním, které by mělo být pravidelné, rychlé a intenzivní, kompletně vyměníte vzduch v místnosti. Držte se ovšem pravidla, že budete takto větrat pouze za suchého počasí. Pokud venku prší, větrání rozhodně omezte.

Zdroj: Freepik Oroseným oknům zabráníte i pomocí několika vychytávek

✔ Dodržujte pravidlo 21-50. Toto pravidlo říká, že při ideální pokojové teplotě 21 °C by vlhkost místnosti neměla přesáhnout 50 procent.

✔ Do dekorativních nádob, které položíte na okenní parapet, přidejte suchou rýži, kočkolit nebo silikagel. Tento materiál má schopnost pohlcovat vlhkost.

✔ Pěstujte pokojové rostliny, které vzdušnou vlhkost snižují, a nikoliv zvyšují. Domů si pořiďte například kapradiny, břečťan, lopatkovec, tilandsii, dypsis nebo fitónii. 

✔ Pořiďte si domů speciální tablety s nádobkou, které pohlcují vlhkost.

Zdroj: Ceskestavby.cz, iReceptar.cz, Blesk.cz
Autor:
Publikováno: 11. 11. 2021 09:56 Nahlásit obsah