Alobal má matnou a lesklou stranu. Spousta lidí jej při vaření a balení jídla používá špatně

Alobal má matnou a lesklou stranu. Spousta lidí jej při vaření a balení jídla používá špatně Zdroj: Shutterstock.com

Alobal neboli hliníkovou fólii má doma snad každý z nás. Používáme jej při grilování či pečení, ale také při balení uvařeného jídla. Jistě jste si všimli, že alobal má jednu stranu matnou a druhou stranu lesklou. Právě tyto odlišné povrchy hliníkové fólie byste při přípravě či balení jídla měli brát v potaz, na což spousta lidí zapomíná.

Matná a lesklá strana alobalu mají odlišné vlastnosti

Hliníková fólie se používá v kuchyni více než sto let. Alobal je pevný, odolný a potravinám nedává žádnou chuť. Proto už v polovině 20. století nahradil dříve používaný staniol. Tento potravinářský obal se vyrábí válcováním roztaveného hliníku. Technologie výroby je příčinou toho, že jedna strana alobalu je lesklejší a druhá matnější.

Matná a lesklá strana alobalu se liší nejen vzhledem, ale i svými vlastnostmi. Lesklejší strana alobalu odráží teplo. Matná strana alobalu naopak teplo propouští. Tyto vlastnosti je dobré znát, abyste mohli alobal při pečení, grilování nebo balení teplých potravin využít co nejlépe.

Zdroj: Shutterstock.com Tipy, jak správně použít alobal

  • Chcete, aby vám čerstvě připravené jídlo (například řízky) vydrželo teplé co nejdéle? Zabalte je do alobalu matnou stranou dovnitř a lesklou stranou ven.
  • Chcete co nejrychleji připravit maso, brambory či jedlé kaštany pečené v troubě, které budou zabalené do alobalu? Pokrm při pečení zabalte lesklou stranou dovnitř a matnou stranou ven.
  • Chcete, aby se vám při pečení koláče nespálilo těsto? Anebo chcete zabránit dalšímu propékání masa v pekáči? V tom případě alobal otočte lesklou stranou nahoru a matnou stranou dolů.

Zdroj: Shutterstock.com Další využití alobalu

Alobal je univerzálním pomocníkem, který můžete v domácnosti využít na tisíc způsobů. Jestliže znáte jeho vlastnosti, můžete s jeho pomocí například zvýšit hřejivost radiátorů. Alobal jednoduše položte lesklou stranou za radiátor.

Tato hliníková fólie vám pomůže také při žehlení. Položte ji lesklou stranou nahoru na žehlicí prkno, na které následně dejte potah. Díky tomuto triku prádlo rychle a lépe vyžehlíte. Alobal využijete i při čištění žehličky. Rozpálenou žehličkou jednoduše přejeďte přímo po alobalu.

Izolační vlastnosti alobalu využívají také zahrádkáři. Alobalem položeným lesklou stranou nahoru vystelou nádobu, v níž budou rychle klíčit semena. Zahrádkáři dávají také proužky alobalu do zeminy. Hliníková fólie v tomto případě přivádí více světla a tepla, ale také plaší škodlivý hmyz.

Autor:
Publikováno: 13. 1. 2021 13:45 Nahlásit obsah