Chyby při praní v pračce, kterými si ničíte oblečení: Které to jsou?

Chyby při praní v pračce, kterými si ničíte oblečení: Které to jsou? Zdroj: Shutterstock

Není nic jednoduššího než hodit špinavé oblečení do pračky, přidat prášek, aviváž a stisknout tlačítko. Praní prádla v pračce ale není taková brnkačka, jak se zdá. Její nesprávnou obsluhou totiž můžete nenávratně zničit svoje oblečení nebo zkrátit jeho životnost. Co tedy děláte při praní špatně a jak byste se tomu měli vyhnout? Řekneme vám to!

Zbytečné chyby při praní: Které jsou ty nejčastější?

Ruku na srdce: Když vytahujete prádlo z pračky, očekáváte, že bude nejen čisté a voňavé, ale zachová si i své zářivé barvy a původní velikosti? Jenže očekávání často nejde ruku v ruce s realitou. Právě kvůli následujícím chybám si při praní svoje oblečení zbytečně ničíte a zkracujete i jeho životnost.

Perete na vysoké teploty

Oblečení lépe uchová svůj tvar a barvu, když jej budete prát na 30 nebo 40 stupňů. Když máte dobrou pračku a použijete kvalitní prací prostředky, dosáhnete stejné čistoty, jako byste prali na 60 stupňů. A takové vyvařování nechte raději jenom pro utěrky a ručníky.

Perete bílé prádlo v přípravcích pro barevné oblečení (a naopak)

I když třídíte oblečení na barevné a bílé, máte po čase pocit, že vám bílé prádlo nějak zašedlo? Může to být tím, že bílé prádlo perete v přípravcích, které jsou určené pro barevné oblečení. Takže pro příště raději sáhněte po přípravcích pro bílé prádlo, které obsahují bělidla a rozjasňovače.

Zdroj: Shutterstock A jak by to dopadlo, kdybyste prali barevné oblečení v přípravcích určených pro bílé prádlo? Počítejte s tím, že rozjasňovače v nich obsažené barvy v oblečení rychle seperou a barvy tak budou působit velmi vybledle.

Přeháníte to s aviváží

Pozor na množství aviváže, kterou přidáváte do pračky. Víte, že když ji budete používat více, než byste měli, způsobíte, že vaše oblečení bude časem zašedlé?

Tip: Místo aviváže použijte ocet. Je nezávadný k pokožce, šetrný k přírodě, změkčí a dezinfikuje prádlo a navíc rozzáří jeho barvy.

Nekontrolujete nové oblečení, zda nepouští

Než dáte nové oblečení do pračky, zvlášť u tmavších kousků zkontrolujte, jestli nepouští. Namočte jeho kousek do vody a pak jej obtiskněte do papírového ubrousku. Předejdete tomu, že celá pračka prádla se vám obarví do jedné (třeba tmavě modré) barvy.

Dáváte do pračky oblečení, které do ní nepatří

Podprsenka, kterou vyperete v pračce, se roztáhne a rychle ztratí svůj původní tvar. Pokud si nechcete zničit další kousky, nedávejte je do pračky stejně jako krajkové spodní prádlo nebo plavky. Perte je radši v ruce. 

Zdroj: Shutterstock

Přeplňujete buben pračky

Snažíte se do bubnu pračky nacpat co nejvíc prádla, až máte pocit, že pračka každou chvíli exploduje? Pro příště si to rozmyslete a nenaplňujte buben do posledního místečka. V opačném případě se můžete těšit na nedokonale vyprané prádlo se skvrnami. Navíc tímto svým počínáním pračku mnohem dřív opotřebíte či úplně rozbijete. 

Dáváte do pračky oblečení plné skvrn a špíny

Pokud máte na oblečení skvrny od omáčky, vína, kávy nebo třeba bláta, zkuste se jich před tím, než prádlo vhodíte do pračky, částečně zbavit. Oblečení vyperte ve vodě s čisticím prostředkem, na skvrny ještě použijte speciální odstraňovač skvrn. 

Tip: Odstraňovač skvrn si můžete vyrobit i z domácích surovin. A to třeba z citronové šťávy nebo směsi vody a jedlé sody v poměru 3:1. Právě směs z jedlé sody skvěle odstraňuje například skvrny od červeného vína!

Autor:
Publikováno: 29. 9. 2021 10:19 Nahlásit obsah