Co sypat ptáčkům do krmítka: Nabídněte jim slunečnici, vlašské ořechy, proso i lněná semínka

Co sypat ptáčkům do krmítka: Nabídněte jim slunečnici, vlašské ořechy, proso i lněná semínka Zdroj: Shutterstock.com

S přikrmováním drobného ptactva, které žije ve volné přírodě, můžete začít už v průběhu listopadu. Víte ale, čím tyto malé ptáčky krmit, a co jim naopak vůbec nedávat? Zvlášť pokud už máte na parapetu nebo přímo na zahradě krmítko, měli byste mít o potravě pro ptáčky opravdu velký přehled.

Potrava v krmítku ptáčkům často zachrání život

Volně žijící ptáci nejsou na podzim ani během mírné zimy na krmítkách životně závislí, ovšem od listopadu do konce března rádi přijmou potravu ze snadno dostupného zdroje. Nastanou-li však třeskuté mrazy, potravou v krmítku jim můžete doslova zachránit život.

Jestliže jste si už teď na parapet či zahradu umístili krmítko, ptáčkům se v něm snažte nabídnout co nejpestřejší stravu. Pozorujte nejprve, které druhy volně žijících ptáků se u vás nejčastěji objevují, podle toho volte i složení nabízené stravy.

Zdroj: Shutterstock.com

Nejoblíbenější potrava: Slunečnice a vlašské ořechy

Pokud chcete do svého krmítka přilákat hejna ptáků, nabídněte jim semínka loupané i neloupané slunečnice a drcené vlašské či lískové ořechy. Sýkorky, zvonci, vrabci, kosi, čížci, stehlíci, červenky nebo pěnkavy dále ocení také lněná či konopná semínka, pšenici, loupaný oves, proso, ale i mák či řepku.

Přehled delikates pro jednotlivé ptačí druhy

Některé ptačí druhy jsou velmi rády i za další pochoutky, které můžete v krmítku přichystat speciálně pro ně:

  • Navštěvuje vaše krmítko výhradně vrabec domácí nebo vrabec polní? Přilepšete mu strouhankou ze sušeného nesoleného bílého pečiva. Pro ostatní ptáčky však není toto pečivo vůbec vhodné.
  • Pro kosy a drozdy přidejte ke krmítku rozkrojená jablka nebo plody sušených zralých jeřabin.
  • Sýkorky, strakapoudové či brhlíci zase milují zavěšený hovězí lůj.

Co do krmítek naopak nepatří?

Ptáčkům do krmítka rozhodně nedávejte žádné zbytky jídel z kuchyně. Nepatří sem ani chleba, slané pečivo či kynuté pečivo. Volně žijící ptáci by totiž po pozření těchto potravin mohly zbytečně uhynout.

Zdroj: Shutterstock.com

Koule se semínky a nesoleným tukem

Volně žijící ptáky si můžete na sklonku podzimu a v zimě předcházet i jinak. Co jim vyrobit třeba chutnou kouli se semínky? Základem této ptačí dobroty je nesolený tuk, a to především sůl, sádlo nebo ztužený rostlinný olej. Pro ptáčky mějte v tomto případě po ruce i různorodou směs semínek a oříšků. Jak tedy kouli se semínky připravit?

Potřebujete:

  • 3 díly nesoleného tuku
  • 2 díly směsi vhodných semen a jader
  • síťka k zavěšení

Postup:

  1. Sádlo, lůj či ztužený rostlinný tuk nejprve rozpusťte a poté odstavte z plamene.
  2. Až začne nesolený tuk tuhnout, přimíchejte do něj slunečnicová jádra, nahrubo namleté vlašské ořechy, loupaná dýňová semena, ovesné vločky, proso, konopí nebo mák. Přidat můžete i rozinky.
  3. Vzniklou směs zpracujte rukama do koule, kterou následně vložte do speciální síťky. Kouli v síťce poté ptáčkům zavěste na krmítko.
Autor:
Publikováno: 12. 11. 2019 11:33 Nahlásit obsah