Jak nejlépe vyčistit myčku? Jde to i bez chemie

Jak nejlépe vyčistit myčku? Jde to i bez chemie Zdroj: Shutterstock.com

Mnozí z nás by už bez myčky nedali ani ránu. Je to skvělý pomocník, který za nás denně umyje hory špinavého nádobí. I myčka si však zaslouží náležitou péči v podobě pravidelného čištění, a to třeba octem. Že ocet do myčky nepatří? Spíš je to naopak: Na rozdíl od drahých chemických přípravků jde o šetrnější a levnější alternativu čištění myčky.

Čištění myčky bez chemie: V hlavní roli ocet

Na českém trhu je k dostání řada značkových chemických produktů určených pro čištění myčky. Tyto speciální čističe pomůžou tehdy, když má myčka zašpiněné filtry od zbytků jídla nebo když zapáchá. Proč ale zbytečně vyhazovat peníze? O čistotu a správné fungování myčky se postárá i obyčejný ocet!

Tip: I když myčka nezapáchá nebo v ní nejsou viditelné známky usazeného jídla, stejně se ji naučte pravidelně čistit. Ideálně jednou za 3-4 týdny. Předejdete čmouhám na nádobí, usazené mastnostě, ale i nahromadění vodního kamene ve vnitřních částech myčky.

Zdroj: Shutterstock.com

Návod na čištění myčky octem

K čištění vnitřní části myčky od mastnosty a usazeného jídla se nám nejvíc osvědčil klasický lihový ocet. Tento eco zázrak myčku nejen vyčistí, ale odstraní z ní i vodní kámen. Jakým způsobem byste tedy měli při čištění myčky octem postupovat?

  1. Vyprázdněte myčku, nesmí v ní být ani jediný talířek.
  2. Nalijte do hrnku 250 ml lihového octa.
  3. Hrnek vložte do spodní části myčky. Dbejte na to, aby byl pevně usazený.
  4. Myčku zapněte na nejvyšší teplotní program.
  5. Po ukončení programu myčku otevřete a nechte ji vyschnout.

Tip: K ekologickému čištění myčky můžete použít také jedlou sodu: Do hrnečku vsypte 2 balení sody, hrnek vložte do spodní části myčky a přístroj zapněte na nejvyšší teplotní program.

Zdroj: Shutterstock.com

Myčka na nádobí a ocet: Náhrada čističe, ale i leštidla

Čištění myčky octem je zkrátka ekologická varianta, která vás přijde jenom na pár korun. Jelikož klasický lihový ocet dokáže v domácnosti stejně dobře nahradit různé chemické přípravky určené k čištění, má i v myčce další využití.  Kromě ekologického čističe je také pro spoustu hospodyněk skvělou eco alternativou leštidla do myčky.

Jakým způsobem jej v tomto případě použít? Odpovídající množství octu jednoduše nalijte před každým mytím špinavého nádobí do otvoru určeného pro leštidlo. Poté si počínejte jako obvykle.

Autor:
Publikováno: 26. 11. 2018 16:51 Nahlásit obsah