Jak se zbavit octomilek v domácnosti? Pomáhá bílé víno, ocet i vysavač

Jak se zbavit octomilek v domácnosti? Pomáhá bílé víno, ocet i vysavač Zdroj: Shutterstock.com

Kdo by neznal octomilky neboli vinné mušky? Tento drobný otravný hmyz se objeví vždy, když necháte na kuchyňské lince či jídelním stole přezrát ovoce. Jak se octomilky v domácnosti jednou objeví, je velký problém se jich zbavit, neboť se množí neuvěřitelnou rychlostí. Jakým způsobem je však zaručeně zlikvidujete?

Jak na octomilky? Jenom plácačka nestačí

Octomilky jsou neuvěřitelně otravné drobné mušky, které v hejnech poletují nad zralým ovocem, ale i nevyneseným odpadkovým košem. Jakmile se tyto vinné mušky objeví u vás doma, na nic nečekejte a vyrazte ihned do protiútoku. Octomilky se totiž velmi rychle množí. Z několika nevinně vypadajících mušek tak můžete mít za chvíli v kuchyni doslova celé hejno, jehož likvidace už bude o dost zdlouhavější.

Odkud se octomilky berou? Buď k vám do bytu či domu přilétnou z venku oknem, anebo si je přinesete na ovoci, které jste si koupili v obchodě.

Kdyby vás octomilky pouze obtěžovaly svým poletováním, nepředstavovaly by tak závažný problém. Tyto rychle se množící mušky však znehodnocují potraviny, a navíc na ně přenášejí bakterie, kvasinky, plísně či hnilobu. Jak se tedy octomilek v domácnosti zbavit? Myslete na to, že plácačka na ně rozhodně nestačí.

Zdroj: Shutterstock.com

Na největší hejna octomilek vezměte vysavač

Na octomilky si v prvé řadě vezměte vysavač. Tyto vinné mušky vysajte tam, kde se vyskytují v největších hejnech. Díky vysavači zredukujete počet octomilek na minimum, což vám usnadní jejich následnou likvidaci.

Odhalte místo množení octomilek

V dalším kroku se pokuste určit, kde přesně dochází k množení octomilek. Může za něj nevynesený odpadkový koš nebo přezrálé a hnijící ovoce na kuchyňské lince? Zbavte se jich a odneste je ven do popelnice či kontejneru.

Využijte toho, co octomilky láká nejvíc a vyrobte domácí past

Drobné mušky octomilky přímo zbožňují přezrálé a hnijící ovoce, neodolatelná je pro ně i sladká či kvasicí šťáva. Nepohrdnou ani octem, vínem nebo pivem. Právě tohoto poznatku využijte při jejich likvidaci a vyrobte si na ně speciální domácí past. Do skleničky nalijte jednu z následujících tekutin, které octomilky neodolají:

  • bílé víno
  • sladký sirup s octem mírně naředěný vodou
  • ocet s jarovou vodou

Zdroj: Shutterstock.com Skleničku s kvasicí tekutinou překryjte potravinářskou fólií, do které udělejte špejlí několik otvorů. Octomilky těmito otvory vlezou dovnitř, ovšem nedostanou se už ven a následně se utopí. Do nádoby překryté potravinářskou fólií můžete dát i kousek hnijícího ovoce, ideální je třeba hnijící kulička hroznového vína nebo přezrálá švestka.

Co dalšího je při likvidaci octomilek nezbytností?

  • Dělejte průvan.
  • Často větrejte.
  • Nenechte odpadky, aby se hromadily. Průběžně je vynášejte.
  • Mějte pod kontrolou ovoce. Snězte jej dřív, než bude přezrálé. Pokud narazíte na hnijící ovoce, okamžitě jej vyhoďte ven.
  • Nikdy nenechávejte volně ležet nakousnuté nebo naříznuté ovoce.
  • Dbejte na čistotu vodovodních odpadů a kuchyňského dřezu.
Autor:
Publikováno: 3. 10. 2019 09:49 Nahlásit obsah