Jak zakořenit oleandr ve vodě nebo substrátu? Zjistěte, jak si z větvičky vypěstovat nádherný keř

Jak zakořenit oleandr ve vodě nebo substrátu? Zjistěte, jak si z větvičky vypěstovat nádherný keř Zdroj: Shutterstock

Dovezli jste si z dovolené větvičku oleandru, ze které byste chtěli vypěstovat krásný keř? Rozhodně to není nijak náročné. Pusťte se do rozmnožování oleandru pomocí stonkových řízků. Prozradíme vám, jak zakořenit oleandr ve vodě i v substrátu.

Nádherný oleandr: Množení pomocí stonkových řízků je snadná záležitost

Oleandr je okrasný keř s pestrými květy, kterému se daří zejména ve středomořských oblastech. Tomuto stálezelenému keři svědčí i naše zeměpisné šířky. V momentě, kdy venkovní teploty klesnou pod 6 stupňů Celsia, však již vyžaduje zazimování.

Dostali jste větvičku oleandru nebo jste si ji dovezli z dovolené? Zkuste se pustit do pěstování tohoto květnatého keře. A že to jde velmi lehce! Jakým způsobem tedy zakořeníte oleandr, abyste z něj vypěstovali nádherný keř? Můžete vyzkoušet celkem dva způsoby - a to zakořenění ve vodě, nebo v substrátu.

Zdroj: Shutterstock Stonkový řízek oleandru: Jak by měl vypadat?

Aby vám oleandr skutečně dobře zakořenil, velmi záleží na tom, jakou větvičku použijete. K rozmnožení keře je nejlepší stonkový řízek dlouhý 15 centimetrů, který má na sobě alespoň tři páry listů a ze kterého jde ještě snadno seškrábat kůra. Právě mladší stonky zakoření rychleji - proto raději k rozmnožování nepoužívejte zcela dřevěné stonky oleandru.

Postup, jak zakořenit oleandr ve vodě nebo v substrátu

Jak zakořenit oleandr ve vodě? Ze stonkového řízku oleandru odstraňte spodní páry listů, větvičku seřežte zešikma a vložte do nádoby s vodou, kterou postavte na okenní parapet. Jednou až dvakrát do týdne nezapomeňte vyměnit vodu v nádobě za novou.

Pokud chcete oleandr zakořenit v substrátu, stonkovému řízku tohoto keře opět odstraňte spodní pár listů a seřízněte jej zešikma. Odřezek následně zapíchněte do vlhkého substrátu, případně do zeminy s jílem, které udržujte stále vlhké. Oleandr určený k zakořenění umístěte na vnitřní okenní parapet nejlépe do polostínu.

Zdroj: Shutterstock Za jak dlouho zakoření oleandr? V průměru za 4 týdny

Stonkový řízek oleandru zakoření v substrátu či ve vodě v průměru za 4 týdny. Pokud si při rozmnožování oleandru pomůžete růstovými hormony (neboli stimulátory růstu), které jsou k dostání v prášku či gelu, oleandr vám zakoření ještě rychleji.

Ač je oleandr nádherným keřem, měli byste vědět, že všechny jeho části jsou prudce jedovaté. I požití malého kousku tohoto keře může mít pro člověka a domácí zvířata fatální následky. Proto s oleandrem zacházejte velmi opatrně a v případě jeho řízkování a zakořeňování raději používejte ochranné rukavice.

Zdroj: Thespruce.com, Gardenersworld.com, Bhg.com, Cestakbydleni.czVeselebydleni.cz

Autor:
Publikováno: 26. 6. 2023 09:59 Nahlásit obsah