Kdy dát ven rajčata a papriky? Správná doba je důležitá

Kdy dát ven rajčata a papriky? Správná doba je důležitá Zdroj: Shutterstock

Máte doma za oknem sazenice rajčat a paprik a už se nemůžete dočkat, až je vysadíte na venkovních záhoncích? Jelikož je správná doba výsadby rajčat a paprik opravdu důležitá, vyplatí se vám v tuto chvíli ještě počkat. Kdy tedy dát ven rajčata a papriky? Odpověď na tuto otázku by měl znát každý zahrádkář.

Kdy začít sázet papriky a rajčata na venkovní záhon?

S vysazováním rajčat a paprik na venkovní záhon buďte skutečně opatrní. Obecně byste si měli počkat na dobu, kdy se bude celodenní teplota vzduchu (tj. i v noci) pohybovat nad 10 stupni Celsia a teplota půdy bude dosahovat také nad tuto úroveň.

Pokud byste dávali rajčata a papriky ven příliš brzy, mohli byste tímto svým počínáním sazenice nenávratně poškodit chladem a mrazem. Rázem byste tak zbytečně přišli o svou letošní úrodu zdravých plodů.

Zdroj: Shutterstock Vysazování rajčata a paprik - správná doba

Jaká doba pro vysazování paprik a rajčat na venkovní záhon je tedy ta nejlepší? Počkejte si až na druhou polovinu měsíce května. Rajčata a papriky tedy dejte ven až po zmrzlých mužích Pankráci, Serváci a Bonifáci, kteří mají svátek 12., 13. a 14. května. 

Co zasadit vedle paprik?

Přemýšlíte, co v květnu zasadíte na záhoncích vedle paprik? Tato zelenina si perfektně rozumí právě s rajčaty. Vedle paprik můžete dále zasadit okurky a hlávkový salát nebo vyset špenát a ředkvičky. Vyhněte se ovšem tomu, abyste vedle okurek pěstovali fenykl nebo keříčkové fazole.

Zdroj: Shutterstock Co zasadit vedle rajčat?

Vedle rajčat můžete zasadit již zmíněné papriky. Vhodná je také kombinace rajčat s česnekem, petrželí, mrkví, lichořeřišnicí, bazalkou, chřestem nebo pažitkou. Vedle rajčat však nesázejte brukvovitou zeleninu - tedy květák, kapustu, brokolici, kedlubnu nebo růžičkovou kapustu.

Zdroj: Jenzeny.cz, Lidovky.cz, Masterclass.com

Autor:
Publikováno: 26. 4. 2023 17:40 Nahlásit obsah