Kdy stříhat levanduli na dekorace, aby její květy neopadávaly? Podstatná je doba sběru

Kdy stříhat levanduli na dekorace, aby její květy neopadávaly? Podstatná je doba sběru Zdroj: Shutterstock

Fialová levandule s podmanivou vůní je oblíbenou bylinkou, kterou můžeme využít na desítky způsobů. Chcete si z levandule vytvořit nádherné dekorace, které vás budou ohromovat svou krásou po celý následující rok? V tom případě je důležité, kdy budete levanduli stříhat. Správným načasováním totiž omezíte následovné opadávání květů.

Tipy na dekorace z levandule

Říká se, že v jednoduchosti je krása. V případě dekorací z levandule to platí dvojnásob. Co vše si můžete z této voňavé krásky vyrobit? Možností máte opravdu spoustu.

Nařezané květy levandule vypadají nádherně v okrasném květináči nebo truhlíku, a to i po uschnutí. Sušenými květy levandule můžete rovněž pomocí jutového provázku ozdobit skleněný svícen nebo přírodní svíčku. Z této fialové krásky si vytvoříte i levandulový věnec, který bude ozdobou vašich vchodových dveří. 

Zdroj: Shutterstock Kdy sbírat levanduli na dekorace

Vadí vám, že z levandulových dekorací opadávají okvětní lístky levandule? Chyba není v sušení této bylinky, ale v načasování jejího sběru. Kdy tedy stříhat levanduli, aby z ní po uschnutí neopadávaly květy?

Držte se pravidla, které říká, že byste měli levanduli stříhat ještě tehdy, když má fialová poupata. Levanduli určenou na dekorace tedy sklízejte ještě před rozvinutím květů. Díky tomu zajistíte, že poupata budou na stonku levandule i po osušení krásně držet a předejdete tak opadávání květů.

Zdroj: Shutterstock Sklizeň levandule: I na počasí a denní době záleží

I pokud sklízíte nerozkvetlou levanduli, zvolte si pro svou práci suchý a slunečný den, kdy mají květy tu největší sílu. V případě, že byste levanduli stříhali za deště nebo bezprostředně po dešti, bylinka by vám při sušení shnila.

Čeho se ještě držet? Levanduli stříhejte se stonkem nejlépe v poledních či odpoledních hodinách, kdy bude bylinka díky slunečním paprskům naprosto suchá. Při sběru levandule na sušené dekorace to chce zkrátka vychytat tu správnou chvíli. Vaše snažení se vám však stonásobně vyplatí v podobě dechberoucí levandulové dekorace.

Zdroj: Zavunilevandule.cz, Prima-receptar.cz, iReceptar.cz
Autor:
Publikováno: 10. 7. 2023 08:57 Nahlásit obsah