Máslová dýně vypadá jako velká hruška. Používejte ji v receptech jako dýni Hokkaido

Máslová dýně vypadá jako velká hruška. Používejte ji v receptech jako dýni Hokkaido Zdroj: Shutterstock

S chladnějším podzimním počasím nastává čas dýní. Klasikou je dýně Hokkaido. Velmi vás však svou chutí překvapí také máslová dýně, kterou si můžete koupit nejen v obchodě, ale i snadno vypěstovat. Jak máslová dýně vůbec vypadá, jak poznáte, že je zralá, a jaké recepty stojí za to z ní vyzkoušet?

Podle čeho poznáte máslovou dýni? Je pro ni typický hruškovitý tvar

Máslovou dýni si s ostatními dýněmi zaručeně nespletete. Má tvar velké hrušky a je pro ni typická světlá slupka a výrazně oranžová dužina. Poté, co máslovou dýni rozkrojíte, si všimnete, že je plná dužiny a že se semínka nacházejí pouze v její spodní části.

Máslová dýně získala svůj název díky své chuti a vůni. Je jemná, lehce nasládlá a když k ní přivoníte, dostane vás příjemnou vůní s dozvukem másla. 

Zdroj: Shutterstock Loupat, nebo neloupat máslovou dýni? Záleží na receptu

Máslovou dýni můžete podobně jako dýni Hokkaido použít při vaření se slupkou. A to zvlášť v receptech, v nichž budete dýni mixovat. Pokud ovšem chcete, aby měla máslová dýně po tepelné úpravě jemnější konzistenci, je vhodné ji oloupat pomocí nože či škrabky.

Recepty z máslové dýně

Máslovou dýni lze tepelně upravovat na nejrůznější způsoby. Můžete ji vařit, péct, zapékat, grilovat nebo restovat. Zkuste si z ní připravit jak slané, tak sladké recepty. Výborná je například dýňová polévka, pečená máslová dýně, máslová dýně zapečená se sýrem, žampiony či kuřecím masem, ale také čatní z máslové dýně jako příloha k masu.

Máslová dýně je díky své chuti skvělá také do kompotů, džusů a marmelád, zachutná vám rovněž jako součást slaných koláčů, nádivek a rizot, přidat ji můžete také do těsta při přípravě moučníků či muffinů.

Zdroj: Shutterstock Pěstujete máslovou dýni? Přinášíme tip, jak poznáte, že je zralá

Dali jste se na pěstování máslové dýně? Sklízet ji můžete od září až do pozdního podzimu. Jak ale poznáte, že je zralá? Zralou máslovou dýni poznáte tak, že má již zralou a zdřevnatělou stopku. Takovou máslovou dýni již můžete sklidit ze zahrady a následně ji skladujte na suchém místě, které bude mít stálou teplotu 10 stupňů Celsia. Při správném skladování vám máslová dýně vydrží až do příštího jara.

Máslová dýně a její příznivé účinky na zdraví

Máslová dýně je velmi zdravou zeleninou. Kromě toho, že obsahuje přibližně 90 procent vody, najdete v ní také spoustu vitaminů a minerálů. A to provitamin A, vitaminy skupiny B a dále vitamin C, E a K. Z minerálních látek je bohatá na draslík, selen, železo, zinek a sodík, dále obsahuje nenasycené mastné kyseliny, bílkoviny a vlákninu.

Kromě toho, že je máslová dýně plná zdraví prospěšných látek, jde rovněž o nízkokalorickou a lehce stravitelnou plodinu. Skvěle se proto hodí i při hubnutí.

Zdroj: Goodhousekeeping.com

Autor:
Publikováno: 20. 9. 2021 09:15 Nahlásit obsah