Jste si jisti, že vychováváte své dítě správně? Tohle jsou ty nejčastější chyby, kterých se rodiče dopouštějí

Jste si jisti, že vychováváte své dítě správně? Tohle jsou ty nejčastější chyby, kterých se rodiče dopouštějí Zdroj: Shutterstock

Rodičovství a výchova dítěte je velmi ošemetná věc, stačí maličkost a můžete své dítko poznamenat navždy. Úkolem rodiče na tomto světě je svému dítěti pomáhat dospět a být mu oporou vždy, když bude potřebovat, nikoliv jej neustále vodit za ručičku. V jakých situacích bychom se tedy měli držet stranou?

Každý rodič chce pro svého potomka jen to nejlepší, na tom se shodneme úplně všichni. Jenže mnohdy právě tahle snaha dokáže ovlivnit život dítěte až do dospělosti, přičemž právě v tu chvíli nastává problém, se kterým si tak lehce již neporadí. Vychovávejte své dítě, avšak dopřejte mu dostatečnou svobodu, aby se projevilo samo. Dělat chyby a zažít pády k životu jednoduše patří a čím víc od těchto věcí budete své dítě ochraňovat, tím víc jej budou v budoucnu potkávat. Co byste tedy neměli za žádnou cenu dělat?

Neodpovídejte za něj

Naprosto klasická situace – potkáte vaši kamarádku či známou, která vaše dítko ještě neviděla. Pochopitelně, že se jej zeptá, jak se jmenuje a právě zde nastává zlom - vy jakožto rodič za své dítě nikdy neodpovídejte. Pokud už umí mluvit a ví, jak se jmenuje, mlčte anebo jen zlehka pomozte, v žádném případě mu ale neberte slova z úst.

Nehrajte si na kamaráda

Vy jste jeho rodič, ne kamarád či kamarádka. Můžete mít se svým dítětem kamarádských vztah, ale měly by zde být jisté hranice, pomyslná čára, kterou by ani jeden z vás neměl překročit. Nechte své dítě dýchat, nedoprovázejte ho na každou schůzku a umožněte mu objevovat svět bez vás. Jedině tak si najde přátele svého věku a vy pro něj budete tím hrdinou, který je tu pro něj vždy, když potřebuje.

Nepomáhejte mu až příliš

Čím dříve své dítě naučíte samostatnosti, tím lépe. Děti jsou již ve dvou nebo třech letech částečně schopny se samy obléknout, uklidit hračky a přinést vám špinavý hrneček ke dřezu. Zapojujte své dítě do vašich každodenních činností a nechte jej vám pomoci, i když vás to zpočátku může trochu zdržovat.

Zdroj: Shutterstock

Nechte ho vybrat si své koníčky

Nikdy své dítě nenuťte do něčeho, co si myslíte, že by jej mohlo bavit. Vždy nechte konečné rozhodnutí jen na něm a neplňte si své sny skrze své dítě. Buďte v těchto věcech realisté, všímejte si, co vašemu dítku jde a naopak nejde. Přeci to nejdůležitější je to, aby se do kroužku těšilo a cítilo se šťastné, nebo ne?

Nezakazujte mu

V tomto případě máme na mysli spíše dospívající děti, které procházejí prvními láskami a je potřeba se připravit na den D, kdy dojde i na první rande. V tu chvíli svému dítěti nezakazujte a neříkejte mu, s kým se má nebo nemá stýkat. Pokud se vám váš potomek nebude chtít se svým objevem nijak pochlubit, také ho do vyprávění či dělání něčeho, co nechce, nenuťte. Dopřejte mu dostatek soukromí a buďte připravení, až se vaše dítě samo rozhodne za vámi dojít a svěřit se vám.

Při výchově svých dětí si zkuste vzpomenout, jak byste se cítili vy, kdybyste byli v danou situaci v jejich kůži, možná to pro vás poté bude mnohem snadnější. A pamatujte, přehnaná péče nikdy k ničemu dobrému nevedla.

Autor:
Publikováno: 27. 4. 2021 14:56 Nahlásit obsah