Která úsečka na obrázku je delší a která kratší? Správně odpoví málokdo

Která úsečka na obrázku je delší a která kratší? Správně odpoví málokdo Zdroj: Shutterstock

Rádi řešíte zapeklité hádanky? V tom případě nám odpovězte, která úsečka na obrázku je delší a která zase kratší. Že jsme vás zmátli? Seznamte se s Müller-Lyerovou iluzí!

Müller-Lyerova iluze zaměstnává mysl lidí už více než sto let. Která úsečka na obrázku je podle vás delší a která kratší? Pokud jste odpověděli, že jsou stejně dlouhé, gratulujeme - nenechali jste se tímto optickým klamem vůbec nachytat.

Přestože jsou dvě úsečky na obrázku stejně dlouhé, naše vědomí nám - jak dokazuje Müller-Lyerova iluze - říká úplně něco jiného. V případě uzavřených šipek máme pocit, že je úsečka kratší. V případě otevřených šipek nám zase úsečka přijde delší. 

Zdroj: Shutterstock

Müller-Lyerova iluze je ještě působivější v případě pohyblivé verze. Tato varianta optického klamu vaše vědomí zmate ještě víc.

Ptáte se, jak je možné, že náš mozek délku úseček tak zkresluje? Věda nad přesnou odpovědí dodnes tápe. Někteří vědci však tvrdí, že schopnost určitým způsobem interpretovat viděné objekty je dána kulturně. Vzniká údajně jako důsledek pobytu v prostředí s pravými úhly (rohy). 

Příručka Základy experimentální psychologie pro zajímavost uvádí, že jihoafričtí Zuluové, kteří obývají domy s kruhovým půdorysem, Müller-Lyerově iluzi nepodléhají. Obě úsečky na obrázku tedy vidí jako stejně dlouhé.

Zdroj: Scienceworld.cz, CT24.cz

Autor:
Publikováno: 11. 1. 2022 10:01 Nahlásit obsah