Vyrobte si vánoční potpourri: Tato dekorace provoní váš sváteční domov

Vyrobte si vánoční potpourri: Tato dekorace provoní váš sváteční domov Zdroj: onecrazymom.com

Když se řekne potpourri, snad každý z nás si představí směsici sušených květin, lístků, koření a dalších voňavých komponentů. Tuto dekoraci, která provoní váš domov úžasnou vůní, si můžete vyrobit i ve vánočním provedení. A to z přírodních surovin, které máte na dosah.

Původ potpourri hledejte ve Francii

Jako potpourri si můžete představit směs voňavých přírodnin, které jsou vkusně naaranžované ve vhodné nádobě. Potpourri by tak nemělo v místnosti, kde jej máte položené, pouze pěkně vonět. Mělo by být také pastvou pro oči.

Za kolébku potpourri se všeobecně považuje středověká Francie. Francouzi si již v této době provoňovali domov vkusně naaranžovanými přírodními materiály. Jejich zvyk posléze přejali Britové. Kdybyste v 19. století navštívili anglický měšťanský dům, určitě byste zde našli misku s přírodní voňavou směsí.

Zdroj: Countryhillcottage.com/ Klasické potpourri je směsí sušených květin, ovoce i koření

Co vše je odjakživa součástí potpourri? Sušené květiny, bylinky, lístky, koření i aromatické sušené ovoce. Do potpourri tak můžete zařadit sušené okvětní plátky růží, sušené květy levandule, kousky cedrového dřeva, celou skořici, hřebíček, badyán, muškátový oříšek, borovicové šišky či sušené plátky citronu nebo pomeranče. Celkový dojem lze podtrhnout také přidáním několika kapek přírodního esenciálního oleje.

Zdroj: Attagirlsays.com Vánoční potpourri: Směs přírodnin s typicky sváteční vůní

Výroba vánočního potpourri je naprosto jednoduchá záležitost. Nepotřebujete k ní žádné sušené květiny, naopak řadu ingrediencí k této verzi potpourri jistě máte doma. Pro další komponenty si můžete zase zajít do přírody.

K vánočnímu potpourri také potřebujete ozdobnou misku, košíček nebo skleněnou nádobu, do které vybraný materiál jednoduše naaranžujte. Co vše tedy může být součástí vánočního potpourri?

  • smrkové, borovicové nebo jedlové větvičky či jehličí
  • malé borovicové šišky
  • sušená mandarinková kůra
  • sušené plátky pomeranče a citronu
  • celá skořice, hvězdičky badyánu, hřebíček
  • medové perníčky
  • sušená jablka
  • skořápky vlašských ořechů
  • celé arašídy
  • několik kapek esenciálního oleje s vůní citrusů či cedrového dřeva

Zdroj: Countryhillcottage.com/ Pravidla při výrobě vánočního potpourri

Které voňavé komponenty si na výrobu vánočního potpourri vyberete, záleží jenom na vás. Myslete ovšem na to, aby k sobě vůně vybraných přírodnin ladila a výsledek byl velmi příjemný. Na voňavou směs umístěnou v ozdobné nádobě by měl být také pěkný pohled. Proto by k sobě jednotlivé přírodniny měly ladit také barevně.

Autor:
Publikováno: 17. 12. 2019 12:00 Nahlásit obsah