Pěstování muškátů: Jak se o ně starat, aby bohatě kvetly

Pěstování muškátů: Jak se o ně starat, aby bohatě kvetly Zdroj: Shutterstock.com

Muškáty neboli pelargónie patří k nejoblíbenějším květinám, kterými si můžete zkrášlit okenní parapet nebo balkon. Jejich pěstování je poměrně nenáročná záležitost. Přinášíme vám několik tipů na to, co dělat, aby muškáty vytvořily úžasnou záplavu květů.

Muškáty zkrášlí každý okenní parapet i balkon

Ať už dáváte přednost vzpřímeným, nebo převislým muškátům, jedno je jisté. Pelargónie s bohatými a pestrobarevnými květy dokážou zkrášlit každý okenní parapet nebo balkon. Aby se vám opravdu odvděčily záplavou květů, měli byste se o ně správně starat. I když je pěstování muškátů velmi nenáročné, má několik základních pravidel, která se vyplatí dodržovat.

Nákup a přesazování pelargónií

1. Na jaře si kupujte pouze ty muškáty, které jsou zdravé a silné. Vyhněte se nákupu slabších a menších rostlinek v akci, které by vám mohly hůře zakořenit.

2. Pro přesezení pelargónií vyberte dostatečně velké truhlíky. Tyto nádoby by měly být opatřeny odtokovými otvory. Muškátům se tak nebudou přemokřovat a následně uhnívat kořeny.

Zdroj: Shutterstock.com 3. Muškáty přesazujte do vhodné zeminy pořízené v hobbymarketu. Půda z vaší zahrádky by mohla obsahovat choroboplodné zárodky, které by muškátům mohly uškodit.

4. Muškáty v truhlíky dejte na okenní parapet nebo na balkon, kam po většinu dne bude svítit slunce. Pelargónie totiž milují teplo, sucho a sluneční paprsky. Muškáty tak položte ideálně na jižní stranu. Pokud je budete mít na severu, budou vám špatně kvést.

Pravidelná péče o muškáty

1. Muškáty pravidelně zalévejte, ale nikdy je nepřelévejte. Snažte se, aby zemina, v níž pelargónie máte, byla stále mírně vlhká. Muškáty zalévejte ideálně ráno, vodu jim přitom dejte přímo ke kořenům.

2. Jednou týdně muškáty hnojte. Použijte hnojivo s obsahem fosforu, které přidáte do zálivky. Toto hnojivo podpoří další kvetení pelargonií.

3. Pelargónie průběžně zbavujte suchých částí. Odstraňujte z nich jak suché listy, tak květy.

4. Muškáty pravidelně prořezávejte. Podpoříte tím růst dalších květů.

Zdroj: Shutterstock.com

Pěstitelské triky, které podpoří kvetení muškátů

Aby se muškáty, které máte na okenním parapetu či balkonu, opravdu pyšnily bohatými květy, vyzkoušejte i některé osvědčené pěstitelské triky. Které vychytávky tedy podpoří kvetení muškátů?

  • Sušená banánová slupka – Nasušte několik banánových slupek, které posléze rozdrťte na jemný prášek. Banánový prášek následně přidejte do substrátu, ve kterém máte zasazeny muškáty.
  • Jód – Do jednoho litru vody přidejte jednu kapku čistého jódu. Toto speciální hnojivo přidávejte ke kořenům muškátů jednou týdně.
  • Voda s cukrem a kvasnicemi – Kávovou lžičkou cukru krystalu zasypte kostku droždí. Z cukru a droždí vytvořte hladkou kašičkou, kterou zalijte třemi litry vlažné vody. Tuto směs přelijte do uzavíratelné sklenice a dejte na teplé místo. Ke každé zálivce následně přidávejte zhruba jeden decilitr této výživné vody.
Autor:
Publikováno: 6. 4. 2020 14:21 Nahlásit obsah