Pěstování řasokoule: Tato vodní rostlinka je jako domácí mazlíček, potřebuje lásku a mazlení

Pěstování řasokoule: Tato vodní rostlinka je jako domácí mazlíček, potřebuje lásku a mazlení Zdroj: Shutterstock

Řasokoule zelená je hitem českých domácností. Tuto vodní rostlinu si oblíbili nejen dospělí, ale také děti. Velkým bonusem je, že pěstování řasokoule je nenáročnou záležitostí. Stačí, když dodržíte několik základních pravidel a řasoukoule se stane moderní zelenou ozdobou vašeho domova. Jak se tedy o řasokouli starat?

Co potřebuje řasokoule pro spokojený život

Řasokoule zelená je novodobým domácím mazlíčkem, který je oblíbený zvláště díky svému kulatému tvaru a zelené barvě. Svou strukturou vám může připomínat něco mezi mechem a řasou. Ve volné přírodě roste řasokoule v jezerech severní polokoule a dosahuje průměru až třicet centimetrů. Nalezneme ji například v Japonsku, Estonsku, Skotsku nebo na Islandu.

V domácích podmínkách měří řasokoule zelená pouze několik centimetrů. Při správné starostlivosti vám vyroste zhruba o 0,5 centimetru za rok. Jestliže se pustíte do pěstování řasokoule, co vše potřebuje k tomu, aby vám prospívala?

✓ akvárium, zavařovací sklenici či jinou průhlednou nádobu

✓ čistou měkkou vodu, tedy ideálně dešťovou nebo převařenou vodu

✓ špetku mořské soli

✓ stinné stanoviště

✓ spoustu lásky a mazlení, tedy pravidelné otáčení a formování v dlaních

✓ žádné hnojení řasokoule nepotřebuje

Důvod, proč řasokouli pravidelně formovat

Proč se o řasokouli starat s láskou a formovat ji v dlaních? Jedině tak jí zůstane kulovitý tvar. Alespoň jednou za 14 dnů (ideálně ještě častěji) ji promněte a jemně promačkejte v dlaních. Jedině když se budete s řasokoulí pravidelně “mazlit”, zůstane jí typický tvar koule. 

V přírodě řasokouli formují silnější vodní proudy, které ji nejen otáčejí a tím tato vodní rostlina získává světlo ze všech stran. Zajišťují také, že se řasokoule zakulacuje díky omílání o dno a zároveň se z ní odstraňují nečistoty.

Jak často měnit řasokouli vodu

Řasokoule je úžasná dekorativní rostlina, která udělá parádu v akváriu či zavařovací sklenici, které ozdobíte například různými typy kamínků. Řasokoule však může mít celou nádobu sama pro sebe bez jakýchkoliv dekorací.

Podstatné je, aby žila v měkké (nejlépe dešťové a převařené) vodě, která by měla mít ideálně pokojovou, ale i nižší teplotu. Do vody, v níž řasoukouli pěstujete, můžete přidat také trochu mořské soli. K čemu je sůl dobrá? Slouží jako dezinfekce, zároveň pomůže řasokouli k tomu, aby se znovu zazelenala.

Jak často řasokouli měnit vodu? Ideálně jednou až dvakrát týdně. Řasoukouli dávejte až do nádoby naplněné vodou. Než ji vložíte do vody, vždy ji jemně promačkejte a naformujte. Tím z této vodní rostliny odstraníte nečistoty a vzduch, takže se řasokoule nebude držet při hladině.

Jak dlouho vydrží řasokoule bez vody? V případě této vodní rostliny je to i déle než dvacet dnů.

Jak dlouho žije řasokoule

Ve volné přírodě se řasokoule může dožít až sta let. Vodní rostlinky tohoto stáří byly objeveny například v jezeře Akan, které se nachází na ostrově Hokkaidó v Japonsku.

Při správné starostlivosti vám řasokoule i doma vydrží dlouhé roky. Důležité je, abyste ji pěstovali na stinném a tmavším místě, na přímém sluníčku například na okenním parapetu by vám začala žloutnout až hnědnout. Také řasokouli nezapomeňte pravidelně měnit vodu a co nejčastěji se s ní mazlit. Za vaši lásku a péči se vám odmění neskutečnou krásou.

Jak poznat, že je řasokoule mrtvá? Má hnědou barvu a na jejím povrchu se nachází slizovitá hmota.

 Zdroj: Pistilsnursery.com
Autor:
Publikováno: 18. 10. 2021 09:59 Nahlásit obsah