Přírodní zahrada: Inspirace, jak ji vytvořit a dosáhnout přírodní biodiverzity
Toužíte po zahradě, která je nejen krásná, ale také plná života? V tom případě vám dáme několik tipů, jak vytvořit přírodní zahradu, ve které budou létat motýli, bzučet včely a čmeláci a žít různorodý hmyz. Jakým způsobem tedy ve své zahradě dosáhnete harmonie s přírodou?
Vyberte vhodné rostliny
Abyste do své přírodní zahrady přilákali hmyz a ptáky, vyberte vhodné rostliny. A to nejlépe takové druhy, které jsou bohaté na nektar a pyl. Tyto rostliny nejen krásně kvetou, ale také přitahují včely a motýly, což je zásadní pro opylování rostlin a zvyšování produkce.
Rostliny hojné na pyl jsou například vrby, jabloň, hrušeň, třešeň, růže, maliník, meruňka nebo líska. Z bylin hlaváček, divizna, dymnivka, čekanka, brutnák, jitrocel nebo chrpa. Nektarem oplývá zejména vrba, trnka, ostružiník, mochna, mišpule, angrešt, meruňka, maliník, dobromysl, dymnivka, bodlák, brutnák, chrpa, jetel, kmín, kuklík, levandule, máta nebo meduňka.
Vrstvěte navzájem rostliny, křoviny i stromy
Vytvořte v zahradě různorodé prostředí s různými druhy rostlin, křovin a stromů, které poskytnou úkryt a potravu různým druhům živočichů. Různé vrstvy vegetace jsou základem přírodní biodiverzity, a právě díky tomu se u vás na zahradě zabydlí celá řada živočišných druhů.
Umístěte na zahradě budky, krmítka i pítka pro ptáky
Nezapomínejte na volně žijící druhy ptáků, které v průběhu roku navštěvují vaši zahradu. Instalujte pro ně na vhodných místech krmítka a hnízdící budky. V létě budou tito opeřenci vděční také za pítka s vodou.
Tip: Chcete-li na svou přírodní zahradu přilákat více hmyzu, postavte také hmyzí domeček.
Zachovejte na zahradě přírodní prvky
Vyčleňte část své zahrady pro přírodní prvky, do kterých nebudete příliš zasahovat. Může jít například o hromadu listí, kamennou hromadu nebo neposekanou část zahrady s lučními květy. Jako úkryt nebo potravu tyto prvky využijete celá řada živočichů.
Nepoužívejte chemii
Na své přírodní zahradě nepoužívejte chemické pesticidy a herbicidy, které škodí živočichům i rostlinám a které snižují biodiverzitu ve vaší zahradě. Místo toho zvolte ekologické metody ochrany rostlin a přírodního zahradničení.
Svou zahradu pravidelně udržujte
Abyste udrželi přírodní biodiverzitu, svou zahradu pravidelně udržujte. Základem je pravidelná zálivka, pletí nebo stříhání keřů či stromů. Sledujte také, jak se vyvíjí život ve vaší zahradě, a přizpůsobte své zahradní činnosti potřebám přírody.
Zdroj: Otevrenazahrada.cz, Magazinzahrada.cz