Tipy, jak ušetřit za elektřinu, ocení každá česká domácnost
Obáváte se prudkého zdražení elektřiny? Abyste v následujících měsících neměli v důsledku zvyšujících se cen energií hlouběji do kapsy, vyplatí se vám znát několik praktických tipů, jak ušetřit elektrickou energii. Které z nich můžete uplatnit i ve své domácnosti?
Přejděte na LED žárovky
Chcete ušetřit za elektřinu? V prvním kroku vyměňte v celém svém domě či bytě klasické žárovky za úspornější LED žárovky. Právě LED žárovky uvolňují při menším výkonu dostatek energie na svícení a jejich provoz je tedy mnohem levnější.
Zdá se vám, že jsou LED žárovky drahé? Jejich pořízení je dobrou investicí zajišťující nižší spotřebu elektrické energie, která vám v dlouhodobém horizontu pomůže ušetřit peníze. LED žárovky mají navíc ve srovnání s klasickými žárovkami delší životnost, a tak vyžadují méně častou výměnu.
Využívejte na maximum denního světla
Přestaňte přes den zbytečně svítit, využijte naopak přirozeného denního světla. Vytáhněte žaluzie či rolety a nechte denní světlo, aby vstoupilo k vám domů. Pokud máte v oknech záclony, použijte jejich vzdušnou, lehkou a poloprůhlednou verzi, díky níž budete mít dostatečně prosvětlený domov.
Vypojte z elektřiny všechna zařízení, která nepoužíváte
Elektrická zařízení spotřebovávají určité množství elektrické energie, i když jste je vypnuli tlačítkem OFF. Naučte se proto jejich přívodní kabel vypojit po každém použití ze sítě. Týká se to nejen televizí, ale i kávovarů, varných konvic či notebooků a počítačů.
Zejména televize nebo hudební přehrávače, které lze dálkovým ovladačem přepnout do stand-by režimu (tj. pohotovostního režimu), patří k neviditelným žroutům elektrické energie. Jak stand-by režim poznáte? Podle rozsvícené červené kontrolky.
Na co si dát ještě pozor? Nenechávejte doma hrát televizi jako kulisu, když ji nikdo přímo nesleduje. Tímto způsobem zbytečně plýtváte elektrickou energií.
Sušte prádlo přirozeně na čerstvém vzduchu
Proč domácnosti spotřebovávají hodně elektrické energie? Na vině je také časté používání sušičky prádla. Pokud je to tedy možné, prádlo na místo v sušičce sušte na čerstvém vzduchu. Myslete na to, že čerstvý vzduch a sluneční paprsky jsou pro vás zcela zdarma.
Co se týče samotného praní prádla, pračku spusťte pouze tehdy, když je zcela plná. S ohledem na úsporu elektrické energie zvolte co nejkratší cyklus, který vaše oblečení efektivně vyčistí.
Ušetřit můžete i za elektřinu na topení. Hlídejte si optimální pokojovou teplotu
Topíte elektřinou? Právě částka za topení může představovat více než polovinu vašich nákladů za elektrickou energii. Zejména v podzimních a zimních měsících si proto dejte pozor, ať doma zbytečně nepřetápíte, a snažte se mít pod kontrolou pokojovou teplotu jednotlivých místností svého domu či bytu.
Například optimální pokojová teplota v obývacím pokoji by se měla pohybovat kolem 20 až 22 °C. Kuchyň stačí vytápět na 18 až 20 °C. V předsíni, na chodbě a schodišti již můžete mít pokojovou teplotu kolem 18 °C. Ideální pokojová teplota v ložnici, kde spíte, se již může pohybovat mezi 17 a 19 °C. Myslete na to, že snížením teploty v místnosti pouze o 1 °C ušetříte až 6 procent elektrické energie.
Čemu se vyhnout? Nesušte v zimě na radiátorech oblečení ani přes ně nedávejte záclony či závěsy. Jedná se totiž o zásadní překážky v proudění tepla.
Za elektřinu lze ušetřit výrazněji také v kuchyni. Jakým způsobem?
✓ Při vaření zakrývejte hrnce poklicemi.
✓ Místo na elektrickém sporáku vařte na úspornější sklokeramické desce, nebo ještě lépe na indukční varné desce.
✓ Zvažte používání tlakového hrnce, v němž mnohem rychleji připravíte polévky či omáčky.
✓ Používejte ledničku a mrazničku nejvyšší energetické třídy A+++.
Tipy, jak ušetřit za ohřev teplé vody elektřinou
✓ Zkraťte dobu sprchování. Věděli jste, že při 10minutovém sprchování spotřebujete stejné množství teplé vody, jako kdybyste si napustili plnou vanu?
✓ Když si šamponujete vlasy, holíte se nebo si čistíte zuby, tekoucí teplou vodu jednoduše zastavte.
✓ Teplou vodu spotřebováváme také při mytí nádobí. Vyhněte se však mytí nádobí pod tekoucí vodou. Buď si napusťte dřez horkou vodou se saponátem, nebo použijte ještě úspornější myčku na nádobí, kterou zapínejte vždy jen kompletně naplněnou.
Zdroj: Home.onehowto.com, Bchydro.com, Nazeleno.cz, Lidovky.cz