Úklid domácnosti během pandemie koronaviru: Pravidelně dezinfikujte věci a povrchy a průběžně větrejte
Pravidelný úklid domácnosti je samozřejmost. V době koronavirové pandemie byste však na něj měli dbát ještě víc. Nejde přitom jenom o klasické utírání prachu, vysávání nebo vytírání podlah. Co konkrétně byste neměli v současné době podcenit?
Nevpusťte viry a bakterie do svého domova
Když se domů vrátíte z práce nebo nákupu, je důležité, abyste po celém domě či bytě neroznášeli viry, bakterie nebo další cizorodé látky, které se vám nahromadily zejména na oblečení. Proto se vyzujte a vysvlečte hned v předsíni. Sundejte si také opatrně roušku. Jednorázovou roušku ještě před domem vyhoďte do popelnice. Šitou bavlněnou roušku vložte do dvojitého plastového sáčku, který zasukujte. Tímto způsobem si roušku přichystáte ke sterilizaci.
Máte-li nákupní tašku, nechte ji položenou v předsíni. Až si poctivě umyjete ruce, začněte z ní postupně vybalovat nakoupené věci. Nákupní tašku nikdy nepokládejte na kuchyňskou linku, nebo dokonce na jídelní stůl.
Uklízejte každý den, jako dezinfekci použijte i ocet
Současná situace si žádá, abyste uklízeli každý den. Zaměřte se na průběžné vytírání podlah. Tentokrát vám však nebude stačit teplá voda s běžným čisticím prostředkem. Do vody na vytírání přidejte dezinfekční prostředek, výborně dezinfikuje také klasický ocet nebo Savo. Dennodenně čistěte také kuchyňský dřez, umyvadlo a vanu v koupelně a samozřejmě i záchodovou mísu.
Zaměřte se na plochy a věci, se kterými jste v pravidelném kontaktu
Každý den otírejte a dezinfikujte rovněž všechny plochy a věci, se kterými jste v dennodenním kontaktu. Jde nejen o kuchyňskou linku. Vlhkým hadříkem namočeným v dezinfekčním prostředku nebo octu otírejte také televizní ovladač, mobilní telefon, klávesnici notebooku a počítače, počítačovou myš, záchodové prkénko a splachovadlo, vodovodní kohoutky, kliky od dveří a oken nebo madla od skříněk a lednice. Dezinfikovat byste měli také své klíče od domu.
Tip: Pokud jezdíte do práce nebo na nákup autem, zaměřte se rovněž na průběžný úklid a dezinfekci jeho nekritičtějších částí. Tedy volantu, řadící páky či otevírání na dveřích.
Průběžně větrejte
Vpusťte do svého bytu či domu nádherné jarní počasí. Nechávejte v průběhu dne okna otevřená, ať se k vám domů dostane čistý vzduch. Klima u vás doma dokážou od choroboplodných zárodků pročistit také některé stoprocentně přírodní esenciální oleje. Vyzkoušejte například esenciální olej z grepu, který je antiseptický a který dezinfikuje a čistí vzduch.
Prádlo perte alespoň na 60 stupňů Celsia, ručníky a utěrky vyvařujte
Každý den se snažte převlékat do nového oblečení. Je důležité, abyste jej prali alespoň na 60 stupňů Celsia, jedině tak z něj odstraníte většinu choroboplodných zárodků.
K použitým ručníkům a utěrkám, které jsou semeništěm virů a bakterií, však přistupujte jinak. Každý den je měňte za nové a následně jej perte odděleně v pračce. Aby byl tento textil připravený k dalšímu použití, vyvařte jej v pračce a po uschnutí jej pečlivě přežehlete parní žehličkou.
Tip: Jestli chcete být na čistotu svého domova ještě opatrnější, klasické bavlněné utěrky nahraďte těmi papírovými.
Myčku zapínejte na nejvyšší stupeň
Pokud máte myčku nádobí, je to v současné době ten nejlepší způsob, kterým nádobí co nejlépe umýt a zároveň dezinfikovat. Myčku nádobí zapínejte na nejvyšší možný stupeň. Vložte do ní klasickou tabletu, ovšem místo leštidla použijte ocet, který poslouží jako dezinfekce.
Nezapomeňte na odpadkový koš
Zvláštní pozornost byste měli věnovat také odpadkovým košům. Každý odpadkový koš by měl obsahovat plastový odpadkový pytel, který po naplnění pevně zavažte na uzel a poté vhoďte do kontejneru nebo popelnice. Pokud se u vás objevilo podezření nákazy novým typem koronaviru, zauzlovaný odpadkový pytel vložte ještě do dalšího plastového pytle, který opět pevně zauzlujte a až poté vhoďte do popelnice.