Ústní voda má všestranné využití. Neslouží pouze k dentální hygieně

Ústní voda má všestranné využití. Neslouží pouze k dentální hygieně Zdroj: Shutterstock.com

Každý den si důkladně čistíme zuby. Abychom si udrželi zdraví ústní dutiny, často používáme také ústní vodu. Tato tekutina, jejímž úkolem je ničit bakterie a zároveň zachovat v rovnováze ústní floru, má i několik překvapivých využití. Která z nich vám přijdou vhod v každodenním životě?

Ústní voda obsahuje několik aktivních složek

Ústní voda typu Listerine, kterou řada z nás používá v rámci své dentální hygieny, zahrnuje hned několik aktivních složek. Najdete v ní eukalyptol zajišťující svěží vůni, mentol fungující jako lokální anestetikum, thymol, který je antiseptikem, či metylalicylát, který funguje jak antisepticky, tak protizánětlivě. Díky tomuto složení ústní vodu uplatníte i v dalších oblastech svého života. Kde například?

Zbavíte se plísní nehtů

Pokud vaše nehty na nohou vykazují prvotní příznaky plísňové infekce, pomůže vám právě ústní voda. Tuto tekutinu smíchejte s jablečným octem v poměru 1:1. Vzniklým roztokem si své nehty pomocí vatového tamponu potírejte třikrát denně. Ústní voda vám rovněž poslouží jako prevence vzniku plísňové infekce.

Zdroj: Shutterstock.com Zmírníte projevy modřin

Jestli jste se praštili a máte náběh na modřinu, dané místo si okamžitě potřete ústní vodou. Vzniklá modřina nebude mít tak tmavou barvu.

Získáte nouzovou alternativu repelentu, dezinfekce i deodorantu

Vyrazili jste na dovolenou a zapomněli jste si přibalit repelent? Pokud s sebou máte ústní vodu, je vyhráno. Ústní vodu si aplikujte na zápěstí, na krk a do podkolenních jamek místo repelentu, komáři se vám vyhnou obloukem.

Na cestách můžete ústní vodu využít i dalším způsobem. A to jako cestovní dezinfekční prostředek na ruce. V nouzi nejvyšší zkuste ústní vodu využít také místo deodorantu. K roztoku ústní vody a klasické vody můžete rovněž přistoupit jako k nouzové alternativě pleťové vody.

Zdroj: Shutterstock.com Zbavíte se zápachu nohou

Jsou vaše nohy po celém dnu chození v uzavřené obuvi unavené a zároveň nepříjemně páchnou? Svá chodidla na několik minut ponořte do roztoku ústní vody a klasické vody. Uleví se vám a po zápachu nebude ani památky.

Tip: Krájeli jste v kuchyni čerstvý česnek a pach česneku vám ulpěl na rukou? Zbavíte se jej jednoduše opět díky ústní vodě. Vmasírujte si ústní vodu do svých dlaní a poté si své ruce umyjte pod vlažnou vodou.

Získáte všestranného pomocníka do domácnosti

Ústní voda má široké použití také v domácnosti. Poslouží vám například jako nouzový čistič záchodové mísy, vyčistit a dezinfikovat s ní můžete i kuchyňský řez. Ústní voda rovněž vyčistí a zacelí drobné škrábance na kovových předmětech. Tuto tekutinu využijete také při praní. Přidejte ji do dávkovače místo aviváže. Zvlášť když perete ponožky nebo zpocené sportovní oblečení, toto prádlo díky ústní vodě zbavíte zápachu a dokonale jej dezinfikujete.

Tip: Ústní vodu pravidelně používejte také k dezinfekci zubních kartáčků.

Autor:
Publikováno: 20. 2. 2020 13:14 Nahlásit obsah