Vzácnou monsteru Thai Constellation koupili amatérští botanici v hobbymarketu za 350 korun. Její skutečnou hodnotu odhadli na 18 tisíc

Vzácnou monsteru Thai Constellation koupili amatérští botanici v hobbymarketu za 350 korun. Její skutečnou hodnotu odhadli na 18 tisíc Zdroj: Shutterstock

Britský pár Harry Langstaff a Amy Biffová se společně vydali do hobbymarketu B&Q na nákup pokojových rostlin. Čekal zde na ně ovšem opravdový unikát, se kterým rozhodně nepočítali. V obchodě objevili monsteru Thai Constellation, která byla k dostání v přepočtu za pouhých 350 korun. Skutečná cena této vzácné rostliny je však několikanásobně vyšší.

Vzácný kultivar monstery je vyšel na pouhých pár set

Co se týče pokojových rostlin, jsou Britové Harry Langstaff a Amy Biffová opravdoví znalci. Pokojovky nejen s láskou pěstují, ale také prodávají na internetu. Když jednoho dne vešli do jedné z prodejen britského hobbymarketu B&Q, měli pocit, že se probudili ve snu.

V oddělení pokojových rostlin totiž narazili na vzácnou monsteru, která měla nažloutlou barvu listů. Pracovníci hobbymarketu tuto vlastnost vyhodnotili jako vadu, a monsteru proto zlevnili na v přepočtu pouhých 350 korun.

Zdroj: Shutterstock Šlo ale o pořádný krok vedle. Jak naznačuje nažloutlá barva listů na monsteře, jde o velmi vzácný kultivar Thai Constellation. Cena jedné rostliny může mít tržní hodnotu až několik desítek tisíc korun.

Mají pocit, jako by vyhráli v loterii

Dvojice Britů proto neváhala a vzácnou monsteru okamžitě koupila. Harry Langstaff a Amy Biffová následně odhadli, že jejich Monstera Delisiosa var. Thai Constellation má celkovou hodnotu 18 tisíc korun. Díky návštěvě hobbymarketu si tedy velmi příjemně přivydělali. 

“V hobbymarketu jsme ji okamžitě vzali, zaplatili a připoutali bezpečnostním pásem na zadním sedadle auta, jako by to bylo naše dítě,” uvedli pro The Mirror britští amatérští botanici, pro které je nález vzácné monstery něco jako výhra v loterii. 

Zdroj: Shutterstock

Proč je Monstera Delisiosa var. Thai Constellation vzácná a drahá

Monstera Delisiosa var. Thai Constellation je ceněným sběratelským artiklem. Jedná se o vzácný kultivar klasické monstery (Deliciosa Monstera), který vznikl genetickou mutací v thajské laboratoři. Pro monsteru Thai Constellation nejsou typické tmavě zelené listy, nýbrž krémové či žlutavé mramorové panašování na zeleném podkladu. 

Tento výjimečný kultivar monstery je opravdu vzácný, a proto i vysoce ceněný. Cena jedné rostliny se může mezi sběrateli vyšplhat až na desetitisíce korun. Monstera Delisiosa var. Thai Constellation je drahá proto, že je jak vzácná, tak velmi populární. Vzhledem k tomu, že má ve svých listech méně chlorofylu nežli běžná monstera, roste navíc pomaleji. Někteří lidé si proto se pestrobarevnou monsteru rádi připlatí. 

Zdroj: Metro.co.uk, Mirror.co.ukMonsteraplantresource.com/

Autor:
Publikováno: 21. 2. 2022 09:59 Nahlásit obsah