Co se stane, když budete jíst jednou denně? Poznejte pro a proti diety OMAD

Co se stane, když budete jíst jednou denně? Poznejte pro a proti diety OMAD Zdroj: Shutterstock

Sníst pouze jednu porci jídla denně zní opravdu zvláštně. Tento dietní režim však některé ženy ve snaze zhubnout opravdu praktikují. Pouští se konkrétně do populární diety OMAD neboli one meal a day, což je jedna z forem přerušovaného půstu. Jíst jedno jídlo denně pro vás může být k užitku i ke škodě. Vysvětlíme vám proč.

Konzumace jednoho jídla denně má klady i zápory

OMAD neboli one meal a day můžeme považovanou za určitou formu půstu. Pokud tedy budete jíst jedno jídlo denně, může to mít pro vaše tělo hned několik benefitů. A to úbytek hmotnosti i potenciál snížit v krvi hladinu cukru, tuků, ale také prozánětlivých cytokinů.

Každé tělo však na omezení energetického příjmu na jedno jídlo denně reaguje různě. V rámci OMAD neboli jednoho jídla denně se však vystavujete také několika rizikům. Zajímá vás tedy, co se stane, když  budete jíst jedno jídlo denně? Poznejte klady a zápory tohoto dietního režimu.

Zhubnete, ovšem vystavujete se riziku zpomalení bazálního metabolismu

Chcete-li zhubnout, musí u vás dojít ke kalorickému deficitu. Lidé, kteří po určitou dobu konzumují pouze jedno jídlo denně,  přijímají celkově méně kalorií nežli při běžném pětichodovém denním stravování, a tedy také zákonitě hubnou.

Nad čím byste však měla zapřemýšlet? I když z počátku diety OMAD velmi rychle zhubnete, je tu riziko, že se hubnutí následně zastaví, protože dojde ke zpomalení bazálního metabolismu. Jakmile přejdete na běžné stravování, bude pro vás velmi těžké si tento váhový úbytek udržet.

Zdroj: Shutterstock

Jedno jídlo denně jako forma půstu má hned několik zdravotních výhod

OMAD má kromě rychlého počátečního hubnutí několik zdravotních výhod. Představuje možnost, jak snížit hladinu cukru v krvi i "špatného" LDL cholesterolu v krvi. Přerušovaný půst působí podle některých vědeckých studií příznivě na kardiovaskulární systém a snižuje v těle zánětlivé markery včetně C-reaktivního proteinu.

Konzumace jednoho jídla denně, ke které můžete přistoupit jako k formě přerušovaného půstu, má však nejen své klady, ale také zápory. Co vše byste měla brát v potaz?

Výrazně pocítíte nedostatek živin

Pokud budete přijímat jedno jídlo denně v řádu několika dnů, vašemu tělu začnou chybět živiny. To se může nepříznivě odrazit na stavu nehtů, vlasů a pokožky. V důsledku kalorického deficitu můžete očekávat také nevolnost, podrážděnost, závratě, únavu či zácpu.

Zdroj: Shutterstock Zaděláváte si na bolesti hlavy

Jestliže chcete co nejrychleji shodit přebytečná kila, a rozhodla jste se proto jíst pouze jedno jídlo denně, můžete se potýkat i s nepříjemnými bolestmi hlavy. Ty se objevují z nejrůznějších příčin. Nejčastěji kvůli nedostatku hořčíku a poklesu hladiny cukru v krvi.

Zhorší se vám soustředění a bude vám zima

Jedno jídlo denně a s ním související nízký příjem energie má za následek i to, že se budete cítit slabá, bude vám chybět síla a obratnost a budete se špatně soustředit. Kvůli nízkému příjmu kalorií vám bude také stále zima a budete mít neustále hlad. Omezení energetického příjmu na jedno jídlo denně totiž může zvýšit hladinu hormonu ghrelinu, který stimuluje chuť k jídlu.

Zdroj: Healthline.com, Prozeny.czFitnessrevolution.cz

Autor:
Publikováno: 1. 8. 2022 11:08 Nahlásit obsah