Hubnutí jako nejčastější novoroční předsevzetí: Jak se motivovat, abyste v něm byla úspěšná

Hubnutí jako nejčastější novoroční předsevzetí: Jak se motivovat, abyste v něm byla úspěšná Zdroj: Shutterstock.com

Dala jste si jako novoroční předsevzetí, že zhubnete? Ať už chcete v letošním roce snížit svou váhu o pět, deset, nebo dokonce dvacet kilogramů, je před vámi opravdu náročná cesta. Abyste své novoroční předsevzetí předčasně nevzdala a byla ve svém úsilí úspěšná, měla byste se umět také správně motivovat. Jak na to?

Ujasněte si, z jakého důvodu chcete zhubnout

Určete si všechny důvody, kvůli kterým chcete začít hubnout. Tyto důvody si přehledně zapište na papír a mějte je stále na očích. Pročítejte si je každý den a mějte je na paměti i tehdy, když budete chtít s hubnutím předčasně skončit.

Stanovte si reálné cíle

Neočekávejte, že všechny nadbytečné kilogramy shodíte během pár týdnů. Počítejte s tím, že půjde o dlouhodobou záležitost. Proto si například určete, že týdně zhubnete 0,5 až 1 kilogram. Anebo si stanovte, že se za celý rok pokusíte shodit 5 až 10 procent své aktuální váhy, což ve výsledku bude mít blahodárný dopad na vaše zdraví.

Zaměřte se na průběh hubnutí a tolik nelpěte na výsledcích

Když začnete hubnout, zapomeňte na to, že budete den co den stát na váze. Pokud ručička na váze nezačne ihned ukazovat nižší číslo, budete pravděpodobně zklamaná, což vás může ve výsledku velmi demotivovat.

Zaměřte se naopak na samotný průběh hubnutí. Stanovte si například, že tento týden vyrazíte pětkrát do přírody na svižnou procházku, budete pít pouze čistou vodu a do svého denního jídelníčku zařadíte čtyři porce zeleniny.

Zdroj: Shutterstock.com Zvolte si dietu a cvičení, které ladí s vaším životním stylem

Máte sedavé zaměstnání, ve kterém trávíte devět hodin denně? Anebo se doma staráte o malé děti a nemáte příliš možností vyrazit do posilovny nebo si jen tak zaběhat do přírody? Právě s ohledem na svou aktuální životní situaci si na míru zvolte svůj stravovací a cvičící plán. Díky vlastnímu plánu, který budete schopna dodržovat, zvýšíte pravděpodobnost, že opravdu zhubnete.

Tip: Vše, co sníte, si každý den zapisujte do speciálního deníčku.

Najděte si cvičení, které vás baví

Pravidelný pohyb je kromě zdravého a vyváženého jídelníčku velmi podstatnou součástí hubnutí. Spalování přebytečných kalorií by pro vás ovšem neměla být otravná záležitost. Najděte si proto cvičení, které vás bude bavit, na které se budete po každé těšit a které se pro vás stane příjemným koníčkem. Jedině tak zajistíte, že se této fyzické aktivitě budete věnovat opravdu dlouhodobě.

Zdroj: Shutterstock.com Každý týden se odměňte za úspěch

Pokud se chcete dále motivovat k hubnutí, za své úspěchy, ale i úsilí, se každý týden odměňte. Ovšem samozřejmě ne jídlem. Odměňte se tím, co vám udělá radost. Zajděte si na manikúru, navštivte s přítelem wellness centrum, kupte si lístky do kina nebo si pořiďte něco nového na sebe.

Požádejte své blízké, aby vám byli oporou

Pokud hubnete, nikdy byste na to neměla být sama. Řekněte svému partnerovi, nejbližší rodině či přátelům o cíli, který jste si určila. Na vaší náročné cestě vám budou značnou podporou a často vám zabrání v tom, abyste zhřešila. Není také od věci, když si v novém roce najdete parťáka na hubnutí, budete se v plnění novoročního předsevzetí navzájem podporovat a snížíte tím i riziko, že hubnutí vzdáte.

Nelpěte na dokonalosti, naučte si odpouštět

Při plnění novoročního předsevzetí, kterým je hubnutí, nemusíte být stoprocentně dokonalá. Každý z nás udělá nějaký ten přešlap. Pokud tedy zhřešíte na čokoládové tyčince nebo si na oběd k masu a zelenině dáte ještě smažené hranolky, není to konec světa. Naučte si odpouštět, hubnutí nevzdávejte a ve své motivaci, že vše dotáhnete do zdárného konce, pokračujte dále.

Autor:
Publikováno: 2. 1. 2020 13:21 Nahlásit obsah