Antikoncepční pilulky vyvolaly u Miny Stein těžké akné. Dívka má nenávratně zničenou tvář

Antikoncepční pilulky vyvolaly u Miny Stein těžké akné. Dívka má nenávratně zničenou tvář Zdroj: Instagram.com @grlwithacne

Problémy s mastnou pletí a pupínky řeší snad každý teenager. To však ještě před dvěma lety nebyl případ německé dívky Miny Stein. Od té doby, co v roce 2018 začala užívat antikoncepční pilulky, bohužel zápasí s těžkým akné. Tato dívka nyní na Instagramu motivuje ostatní, aby se za svou tvář rozhodně nestyděli.

Mina má těžké akné i po změně antikoncepce

20letá Mina Stein z německého Frankfurtu bojuje poslední dva roky s velmi těžkým akné. Pupínky a vyrážky jí ve tváři vyskákaly jako bezprostřední reakce na antikoncepci. Akné se u Miny objevilo již po užití několika prvních tabletek. V příbalovém letáku však nebylo uvedeno, že by mohlo jít o vedlejší účinek užívání. 

Mině se nejprve objevila vyrážka na tváři. O několik měsíců později měla německá dívka výrazné a bolestivé akné po celém obličeji a trpěla i na otoky. Tento stav se nezměnil ani poté, co vyměnila antikoncepci.

Zničená pleť dívce pošlapala sebedůvěru

“Netušila jsem, že by akné mohlo být vedlejším účinkem užívání antikoncepce. V letáku totiž nic takového nebylo uvedené. Na základě těchto projevů mi gynekolog změnil typ antikoncepčních pilulek. Bohužel akné nezmizelo, jen se zhoršilo,” popisuje Mina.

Kdysi krásná dívka měla tvář plnou boláků. Tento výrazný kožní problém Míně naprosto pošlapal sebedůvěru. Nechtěla chodit ven a jenom s odporem se na sebe dívala do zrcadla. Dříve totiž tyto problémy s pletí vůbec neměla, proto se velmi bála, jak bude na její cystické akné reagovat okolí.

“Hodně jsem plakala. Nikdy před tím jsem neměla problémy s pletí. Tím, jak se moje tvář proměnila, jsem byla naprosto šokovaná,” přiznává německá dívka.

Šla s kůží na trh, díky Instagramu se cítí sebevědoměji

Mína změnila antikoncepční pilulky celkem čtyřikrát. Ani jedna změna hormonální antikoncepce však její problém s těžkým akné nevyřešila. Se svým kožním problémem navštívila také několik dermatologů. Zkoušela i speciální přípravky určené k péči o aknózní pleť. Ty ale zabraly minimálně.

V srpnu 2019 se Mina rozhodla, že se na Instagramu přidá ke komunitě #acnepositivity. Po té, co poprvé sdílela selfie se svou nenalíčenou tváří, lidé jí prostřednictvím liků a komentářů poslali obrovské množství podpory. Okamžitě se díky tomu cítila sebevědoměji.

Následně si na Instagramu založila účet @grlwithacne, na kterém jde doslova s kůží na trh a kde ostatním ukazuje, že se rozhodně nemá za co stydět. Mina se v současnosti cítí dobře, protože jsou jí oporou lidé, kteří mají podobný problém jako ona. Zároveň jim jde příkladem. Snaží se podporovat ostatní, aby se rozhodně nestyděli za to, že mají akné na tváři.

“Když jsem poprvé sdílela selfie se svým nenalíčeným obličejem, byla jsem na sebe velmi hrdá a hned jsem se cítila silnější. Nyní každý den dostávám spoustu pozitivních zpráv od lidí z celého světa. Každý z nás by si měl proto pamatovat, že je jedinečně krásný,” uzavírá Mína.

Autor:
Publikováno: 2. 9. 2020 12:00 Nahlásit obsah