Jak dnes vypadá dívka se zelenýma očima? Afghánská Mona Lisa je k nepoznání

Jak dnes vypadá dívka se zelenýma očima? Afghánská Mona Lisa je k nepoznání Zdroj: National Geographic | Steve McCurry

Šarbat Gula má dnes 48 let. V červnu 1985 se jako 12letá objevila na obálce časopisu National Geographic. Její krásná tvář a pronikavě zelené oči z ní okamžitě udělaly ikonu. Snímek dívky se zelenýma očima, který vznikl v roce 1984 v pákistánském uprchlickém táboře, patří k nejslavnějším fotografiím historie. Zajímá vás, jak Šarbat vypadá dnes?

Šarbat Gula je “Afgánská Mona Lisa”

Fotografie afghánské dívky s pronikavě zelenýma očima obletěla v roce 1985 celý svět. I když je tento snímek starý více než 37 let, většina lidí jej zná. Jak tato fotka vznikla? Pro National Geographic ji v roce 1984 pořídil americký fotograf Steve McCurry v uprchlickém táboře poblíž pákistánského města Péšávar.

Zdroj: BBC.com Na snímku zachytil tehdy 12letou dívku s pronikavě zelenýma očima Šarbat Gulu, která do Pákistánu uprchla se svou rodinou během sovětské okupace Afganistánu. Fotka dívky se zelenýma očima se stala symbolem utrpení Afghánců během válečného konfliktu se Sovětským svazem. Někteří lidé začali dívku na fotce přezdívat “Afgánská Mona Lisa”.

Kdo je dívka se zelenýma očima? Ví se to od roku 2002

Že se dívka se zelenýma očima jmenuje Šarbat Gula, zjistili novináři až v roce 2002. Do té doby šlo pouze o bezejmenné děvče. Jak se má Šarbat Gula nyní? Dnes 48letá žena žije po návratu z Pákistánu v bytě v hlavním městě Afganistánu Kábulu. Za svůj život porodila celkem sedm dětí, z nichž bohužel dvě zemřely. Pochovala již také svého manžela, ale tento smutek jí vyvažuje několik vnoučat.

Zdroj: BBC.com Co je zajímavé, nikdo z jejích dětí ani vnoučat nesdílí její zelenou barvu očí. Zelené oči má naopak její bratr a jedna ze sester. Jak Šarbat říká, podobné pronikavě zelené oči měla její babička z matčiny strany.

Šarbat Gula je stále na pozoru

Podle svých slov se však Šarbat Gula snaží být na pozoru. Poté, co média v roce 2002 zjistila, že je na obálce časopisu National Geographic právě ona, vystavuje se větší pozornosti konzervativních Afghánců. Tato skupina prosazuje radikální názor, že by se ženy neměly objevovat v médiích.

Zdroj: BBC.com Šarbat Gula je pro Afghánce kontroverzní osobou i z jiného důvodu. Řadí se mezi pouhých 17 procent afghánských žen, které vlastní dům či byt.

Autor:
Publikováno: 28. 1. 2021 11:26 Nahlásit obsah