Upcyklovaný parfém vyrobený z odpadků: Překvapí vás, jak voní

Upcyklovaný parfém vyrobený z odpadků: Překvapí vás, jak voní Zdroj: Shutterstock.com

Nosíte ráda parfémy? Většina z nás je zvyklá na podmanivé vůně, které jsou destilované z jedinečných přísad. Vonět však může i parfém vyrobený z odpadků, konkrétně z odpadu po produkci jiných voňavek. Že má tento provokativní produkt hledající krásu v odpadcích na světě své místo, dokazuje francouzský výrobce Etat Libre d’Orange.

Parfém inspirovaný Charlesem Baudelairem

Francouzský výrobce parfémů Etat Libre d’Orange hledá krásu tam, kam by druzí raději nenahlédli. Svým parfémem Le Fleurs du Déchet neboli Květy odpadu spojuje zdánlivě neslučitelné. Možná vás nepřekvapí, že parfémářská firma se inspirovala básnickou sbírkou Květy zla francouzského prokletého básníka Charlese Baudelaira. Svým parfémem tak dokazuje, že náš svět je zároveň krásným i prohnilým místem.

Zdroj: Shutterstock.com

I z odpadu může vzniknout krása

Jak ale parfém Le Fleurs du Déchet voní? Navzdory tomu, že je vyrobený ze zbytků již jednou použitých přírodních materiálů, má jemnou a uhlazenou vůni. Má ovšem představovat také zdvižený prst zhýralé konzumní společnosti.

Receptura parfému obsahuje recyklované výtažky z jablek určených k likvidaci, z uvadajících plátků růží, z cedrového dřeva, které se stalo palivem, ale i ze zbytkové pomerančové kůry či jahod. Parfém Le Fleurs du Déchet je tak zářným příkladem toho, že snaha chránit přírodu a obavy o omezené množství přírodních zdrojů dorazily i do parfémářského průmyslu.

Upcyklace zavítala i do parfémářského průmyslu

Po parfémech z přírodních surovin je v posledních letech obrovská poptávka, ovšem člověk tímto způsobem stále více plundruje planetu. Přírodní zdroje však nejsou nekonečné, což spousta z nás nevidí. Naopak tyto zdroje ve velkém spotřebováváme a následně vyhazuje.

Právě proto zvlášť západní společnost oslovil parfém Fleurs du Déchet. Jako první parfém na světě využívá už jednou použité přírodní suroviny, které by jinak skončily v odpadu. Proč je upcyklace v parfémářství tak podstatná? Přináší do tohoto odvětví nejen udržitelnost. Při druhotném použití mohou parfémáři poznat dříve neznámé vlastnosti již známých přírodních surovin, což je může dovést i k jiným vůním.

O tom, že krásu můžete najít i v odpadcích a – jak říkal Charles Baudelaire – svět je krásné a prohnilé místo zároveň, vypovídá i následující video.

Autor:
Publikováno: 12. 11. 2019 14:00 Nahlásit obsah