V Austrálii objevili nový druh obřího pavouka. Už na první pohled budí hrůzu

V Austrálii objevili nový druh obřího pavouka. Už na první pohled budí hrůzu Zdroj: Shutterstock

Když se řekne Austrálie, mnohým z nás se vybaví obrázek velkých jedovatých pavouků. Pokud jste si mysleli, že počet druhů těchto nechvalně známých stvoření žijících na australském kontinentu je finální, tak jste na omylu. Vědci ze City University London totiž v Austrálii objevili nový druh obrovského pavouka, který už svým zjevem budí hrůzu.

Vzácný druh australského obřího pavouka, o jehož existenci neměla dosud vědecká veřejnost potuchy, dostal název Euoplos dignitas. Toto označení v latině znamená důstojnost nebo velikost a odráží v sobě pavoukovy působivé rozměry.

Samičky druhu Euoplos dignitas jsou obvykle větší než samečci a jejich tělo dorůstá až do velikosti pěti centimetrů. Tento pavouk přitom může v přírodě žít až dlouhých dvacet let.

Pavouci Euoplos dignitas obývají lesní stanoviště v oblasti Queenslandu na severovýchodním pobřeží Austrálie, kde si v místních černozemích staví nory. Podle vědců tento druh pavouka ztratil velkou část svého přirozeného prostředí kvůli vymýcení lesů, a tak jde pravděpodobně o velmi ohrožený druh.

Jak dále vědci vypozorovali, tito obrovští pavouci jsou zpravidla aktivní v noci, kdy loví hmyz. K tomu, aby zabili svou kořist, používají jed. Vedoucí výzkumného týmu Michael Rix však podotýká, že pro člověka nejsou nebezpeční, takže se v jejich případě není čeho bát. Ovšem jejich hrůzostrašný vzhled říká něco jiného, co myslíte?

Zdroj: News.sky.com, Nbcnews.com

Autor:
Publikováno: 24. 3. 2023 12:42 Nahlásit obsah