8 znamení, které vám napoví, že žijete v toxickém vztahu

8 znamení, které vám napoví, že žijete v toxickém vztahu Zdroj: Shutterstock

Ne nadarmo se říká, že láska je slepá a zamilovaní lidé často ignorují známky toho, že vztah, ve kterém se právě nachází, je spíše škodlivým nežli přínosným. A jaké známky to vlastně jsou? Podle čeho se dá poznat, že nejde o skutečnou, ale toxickou lásku?

Jestliže si u většiny níže zmíněných bodů řeknete, že něco takového se u vás ve vztahu děje, je nejspíš na čase jej přehodnotit.

Nenechá vás jít ven s vašimi přáteli

Styk s vašimi přáteli jste omezila na minimum, a pokud je vidíte, je u toho i váš partner? Pokud je vám tato definice více než známá, mohlo by to pro vás být varovné znamení. Měla byste pochopit, že někdy vztah potřebuje trochu prostoru a volnosti. Jakmile spolu pár tráví veškerý čas, může se z toho vyklubat až závislost.

Kontroluje vaše finance

Důvěra je pro fungující vztah nezbytná, ovšem nejprve se musí vybudovat. Pokud je váš partner ten, co spravuje a kontroluje vaše finance, co budete dělat, kdybyste se rozešli? Jak byste dokázala hospodařit a žít? Ano, jistě je důležité, aby partneři budovali společné konto, je však ale také velmi důležité, aby každý z vás měl i své vlastní peníze a manipuloval s nimi podle svého uvážení.

Zdroj: Shutterstock

Kontroluje váš telefon

Procházení a hledání „něčeho“ ve vašem telefonu či e-mailu není normální. A ne, opravdu to není důkaz lásky! Je to zásah do vašeho soukromí a znamení nezdravého vztahu. Tento druh chování může v některých případech vést i k domácímu násilí. Musíte se naučit jeden druhému věřit, protože důvěra je to, na čem jsou zdravé a fungující vztahy postaveny.

Říká vám, co si máte oblékat

Pokud chceme mít kvalitní a stabilní vztah, musíte nejdříve začít sama u sebe. Musíte se milovat a především respektovat. Nelíbí se vašemu partnerovi styl vašeho oblékání? Vždyť toto rozhodnutí není na něm, oblékáte se pro sebe, ne pro druhé. Rozvíjet své vlastní sebevědomí může být někdy velmi obtížné, je však pro šťastný vztah nezbytné.

Naštve ho, když dlouho neberete telefon

Pokud máte pocit, že na tomto chování není nic špatného, měla byste mít na paměti, že ze vztahu byste měla mít pozitivní pocity, nikoliv negativní. Pokud se začnete třást strachy vždy, když uvidíte od svého partnera zmeškaný hovor, věřte nám, že tohle opravdu není v pořádku.

Bojíte se mu říct, co si myslíte

Milovat znamená být šťastný, ne vystrašený. Váš partner by měl být někdo, komu se můžete se vším svěřit a ne ten, komu se bojíte cokoliv říct. Vždyť mít různé názory přináší do vztahu rozhled a rozmanitost.

Zdroj: Shutterstock

Uráží vás

Jakmile se překročí určité limity, už nikdy není možné se vrátit zpátky. Opakovaně vás váš partner uráží? Tohle byste mu neměla dovolit a nikdy mu to neopětujte, neklesněte na jeho úroveň. Pokud se muž uchýlí k tomu, aby urážel ženu, vzpomeňte si, že jste lepší než on!

Vaši přátele vás před ním varovali

Pokud se tak stalo, vyslechněte si je znovu. Z vaší pozice je velmi těžké objektivně sledovat celou situaci, ale vaše rodina či přátelé o tom mají mnohem jasnější představu, protože to vidí z naprosto jiného úhlu než vy. Pokud si tedy všimnou, že jste často smutná, neklidná či rozptýlená, pravděpodobně vidí problém, který vy odmítáte.

Autor:
Publikováno: 9. 3. 2023 15:15 Nahlásit obsah