Nikotinové sáčky jako nebezpečný trend mezi českými dětmi a teenagery. Jaká jsou rizika jejich užívání a co na to česká legislativa?

Nikotinové sáčky jako nebezpečný trend mezi českými dětmi a teenagery. Jaká jsou rizika jejich užívání a co na to česká legislativa? Zdroj: Shutterstock

Mezi českými dětmi školního věku i mezi středoškoláky zažívají obrovský boom nikotinové sáčky. Velkým problémem totiž je, že prodej této drogy dětem a teenagerům není dosud v Česku nijak legislativně omezen. Jak tedy nikotinové sáčky škodí zdraví a jaká jsou rizika jejich užívání?

Nikotinové sáčky - účinky a škodlivost

Co dělají nikotinové sáčky, že jsou mezi dětmi a dospívajícími tak oblíbené? Nikotinový sáček se vkládá pod horní či spodní ret nebo se přežvykuje, a to po dobu 15 až 30 minut. Tímto způsobem se do těla absorbuje nikotin. Následně se projevují účinky nikotinových sáčků v podobě drobného mravenčení či brnění.

Nikotinové sáčky původně pomáhaly dospělým kuřákům při odvykání kouření. V případě dětí a dospívajících však může tato droga vážně poškodit zdraví, neboť se mohou nikotinem velmi snadno předávkovat. 

Při užívání nikotinových sáčků se v případě nezletilých mohou objevit nežádoucí účinky jako nevolnost, únava, bolest hlavy, úzkost, dehydratace, zvýšené pocení, závrať, roztěkanost, nevolnost, zvracení, průjem, porucha pozornosti a paměti nebo srdeční arytmie. Tyto nežádoucí účinky jsou konkrétně příznakem předávkování nikotinem.

Kdy k předávkování nikotinem nejčastěji dochází? Pokud si dá dítě nebo dospívající více nikotinových sáčků nebo pokud nikotinový sáček omylem spolkne. Dávka nikotinu navíc účinkuje jinak u dospělého a jinak u dítěte s nízkou tělesnou hmotností.

Zdroj: Shutterstock Nikotinové sáčky - zdravotní rizika spojená se závislostí

Nikotin obsažený v sáčcích u dětí a teenagerů velmi rychle způsobuje závislost. Nikotinové sáčky jsou nejen extrémně návykové. Aby se u nich dostavovaly požadované účinky, nutí uživatele stále zvyšovat dávku.

I když jsou nikotinové sáčky ve srovnání s cigaretami méně škodlivé pro plíce, jejich dlouhodobé užívání je spojeno se závažnými zdravotními riziky. O které se jedná?

  • Leukoplakie - bílé a světle šedé skvrny v dutině ústní, které se časem mohou proměnit na rakovinu.
  • Poškození mozku.
  • Vznik závislosti.
  • Abstinenční příznaky v podobě podrážděnosti, neklidu, poruchy koncentrace, úzkostných až depresivních stavů, spánkových problémů a touze po nikotinu.
  • Může jít o přestupnou stanici k dalším drogám.
  • Zubní kazy.
  • Poničené tkáně dásní.

Zdroj: Shutterstock Nikotinové sáčky a legislativa

Prodej nikotinových sáčků není v Česku v současné době jakkoliv regulovaný. Tuto drogu, která je na českém trhu už tři roky a která slaví velký boom i mezi žáky základních škol, tak nezletilí běžně koupí třeba v trafice nebo na internetu.

Nicméně ministerstvo zdravotnictví aktuálně připravuje zákon na regulaci prodeje nikotinových sáčků. “Pracujeme na novelizaci zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, která má za cíl omezit věkovou hranici i obsah nikotinu. Zároveň pracujeme na vyhlášce zákona o potravinách, která má stanovit požadavky na složení, vzhled, jakost, vlastnosti, označování včetně zakázaných prvků a rysů nikotinových sáčků,“ uvedl pro iDnes mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Zdroj: Novinky.cz, iDnes.cz, Vitalia.cz
Autor:
Publikováno: 8. 7. 2022 09:40 Nahlásit obsah