Jak zvládnout rozchod? Nedělejte tyto zásadní chyby

Jak zvládnout rozchod? Nedělejte tyto zásadní chyby Zdroj: Shutterstock

Když vztah končí, je to situace, která není jednoduchá pro žádnou z nás. Občas se může stát, že rozchod přijde ve chvíli, kdy to ani nečekáte a dny předtím jste si ještě vesele plánovala společnou budoucnost. Ta se ale právě vypařila jako obláček dýmu.

Najednou se cítíte zrazená, opuštěná a nedokážete si vysvětlit, jak k něčemu takovému mohlo vůbec dojít. Neustále si přehráváte v hlavě myšlenku, co jste udělala špatně a snažíte se dojít na to, jak tuhle situaci vůbec zvládnout.

Ačkoliv je to již několikrát omílané klišé, které vám jistě v uších bude znít jako stará známá písnička, bohužel je to tak – jen čas zahojí vaše zraněné srdce. Je však také důležité si obdobím smutku projít tak, jak se patří a nic v sobě nedusit. Protože jak jste se již několikrát přesvědčily samy na vlastní kůži, jednou tahle bublina praskne a věřte nám, že většinou v tu nejmíň vhodnou chvíli. Kterých myšlenek se ale naopak po rozchodu vyvarovat? Které myšlenky by vaši fázi „hojení“ jen prodloužily?

Jednoduchá otázka „Proč?“

Proč mi říkal, že mě miluje? Proč říkal, že jsem jeho jediná? Proč plánoval společné Vánoce? Proč to všechno, když měl v úmyslu se se mnou stejně rozejít? Otázek, které začínají slovem „proč“ si po rozchodu můžete klást tisíce, ba i miliony, odpovědi se vám stejně nedostane. Říká se, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, což by dokonale vysvětlovalo naše odlišné jednání a chápání v mnoha věcech, mezi které rozchod a vztahy obecně jisto jistě patří.

Pokud se budete zoufale snažit nalézt na tyto otázky odpovědi, jen své utrpení prohlubujete a zbytečně se v něm jen šťouráte a nic kladného vám to stejně nepřinese.

„Dám mu čas, on se určitě vrátí“

Ne! A ještě jednou velké ne! Na tuhle myšlenku okamžitě zapomeňte. Ačkoliv se v prvním momentě tato myšlenka zdá řekněme méně bolestivá než definitivní rozchod, naděje, která ve vás dříme, může nadělat více škody než užitku. Po několika letech najednou procitnete a uvědomíte si, že čekáním na „muže svých snů“, jste si nechala proklouznout mezi prsty mnoho jiných, kteří to s vámi mysleli vážně. Pokud k sobě dva lidé patří, budou spolu i přes dočasné neshody, které ve vztazích běžně panují. Pokud je váš rozchod jen dočasný, vraťte se do něj jako hrdá a sebevědomá žena, která si váží sama sebe.

Zdroj: Shutterstock „Teď jsem svobodná, tak si budu užívat“

Mnoho žen pojem „svoboda“ pochopí jinak, než jak by měly. Ve většině případů žena s tímto postojem má spíše na mysli nezávazný životní styl, který však těsně po rozchodu není to pravé, co by zlomená žena potřebovala. My ženy si tímto chováním chceme v tu chvíli jen dokázat, že jsme pořád žádané a chtěné, i když nás ten, kterého jsme milovaly, opustil. Věřte nám, že po pár takovýchto nocích se nebudete cítit lépe a ani vaše bolest nebude menší, spíše naopak.

„Najdu si někoho jiného“

Lepit vztah vztahem je snad to nejhorší, k čemu se může raněná žena uchýlit. Náhodně si někoho vyberete a najednou v něm uvidíte to, co váš bývalý partner neměl a vás napadne, proč to s ním nezkusit. I přesto, že se to na začátku může jevit jako dobrý nápad a chvilkové rozptýlení, postupem času vám dojde, že jste s někým, na kom vám vlastně ani nezáleží a že jste jen sama sobě a svému protějšku nalhávala něco, co nebyla pravda. A to si přece ani jeden z vás nezaslouží. 

Zdroj: Shutterstock „Zůstaneme kamarádi“

I v tomto případě existují výjimky, ovšem jen velmi zřídka. Po rozchodu potřebujete nějaký odstup, prostor si rozmyslet, jak budete sama pokračovat a především dostatek času na zahojení bolavého srdce. Nic z toho by ale nemohlo přijít, kdybyste se neustále setkávali dál a hráli si na přátele. Ačkoliv je kamarádství v životě člověka velmi důležitá věc, je zapotřebí, aby to bylo skutečné kamarádství, což by v případě bývalých partnerů šlo jen velmi těžce. Buďto by jeden z vás tajně doufal v něco víc anebo byste žili v neustálém strachu z překročení pomyslné hranice, která ani nebyla stanovená. Nechte raději věcem volný průběh a získejte nad věcmi nadhled bez přítomnosti bývalého partnera.

„Vždyť nám bylo krásně“

Když něco končí, všichni začínáme vzpomínat na začátek a na všechny ty krásné společné chvilky, které nám utkvěly v paměti. Na tom není nic špatného, jen je potřeba si zbytečně kvůli těmto momentům nepřibarvovat realitu, která právě nastala. Netrapte se zbytečným pročítáním starých SMS zpráv, prohlížením fotek a vzpomínáním. Byl vaší součástí, ale rozhodl se jít dál bez vás – přijměte to tak, jak to je.

Žádný rozchod není jednoduchý, a ač vám dotyčný velmi ublížil, dejte všemu čas, protože i ty nejhlubší rány se jednou zacelí a přestanou bolet. 

Autor:
Publikováno: 2. 1. 2022 18:12 Nahlásit obsah