První máj aneb lásky čas: Proč se 1. května líbáme pod rozkvetlou třešní

První máj aneb lásky čas: Proč se 1. května líbáme pod rozkvetlou třešní Zdroj: Shutterstock.com

První máj je nejen svátkem práce. Tento den je v Česku spojen s líbáním pod rozkvetlou třešní. Každá žena a dívka, která pod třešní dostane polibek od svého partnera, kamaráda či tatínka, bude celý následující rok kvést do krásy. Nepolíbená žena však prý do roka uschne. Kde se tato tradice vůbec vzala?

Proč se 1. května líbáme pod rozkvetlou třešní? Původ tradice není jasný

Prvomájové líbání pod rozkvetlou třešní patří v Česku k těm nejoblíbenějším tradicím. Tento svátek patřící všem milujícím, milovaným i zamilovaným v tuzemsku prožíváme mnohem více nežli 14. únor, kdy celý svět slaví svátek svatého Valentýna, tedy patrona zamilovaných.

Snad každá z nás touží 1. května po jedinečném polibku, protože nechceme, abychom do roka uschly. Proč se ovšem v Česku líbáme pod rozkvetlou třešní zrovna na prvního máje? Původ této tradice není zcela jasný. I názory samotných etnografů se v tomto případě rozcházejí. 

"Nikde jsem nenašla, kdy tato tradice vznikla. V lidové kultuře se zmínky o tomto zvyku vůbec nevyskytují, takže může být starý tak sto let a pravděpodobně přišel z městského prostředí,“ uvedla pro Příbramský deník etnografka Klára Posekaná z Hornického muzea Příbram. Podle ní může zvyk líbat se pod rozkvetlou třešní na 1. máje souviset s básníkem Karlem Hynkem Máchou a pražským Petřínem.

Zdroj: Shutterstock.com Podstata líbání pod rozkvetlou třešní

Jakým způsobem tedy líbání pod rozkvetlou třešní probíhá? Ženu či dívku může pod tímto stromem políbit nejen její partner, ale i kamarád či tatínek. Každá, která dostane polibek, má záruku toho, že celý následující rok bude oplývat krásou, přitažlivostí i plodností.

Žena a dívka, která se naopak polibku pod rozkvetlou třešní nedočká, dle tradice uschne. Jinak řečeno, bude mít smůlu v partnerských vztazích a všeobecně se jí bude špatně dařit.

Rozkvetlou třešeň nahradí i jiný kvetoucí strom

Na prvního máje bychom se měli líbat pod rozkvetlou třešní. Ale co když už jsou třešně dávno odkvetlé? Rozhodně to nevadí. Políbit se můžete i pod rozkvetlou jabloní či višní nebo kterýmkoliv dalším kvetoucím stromem.

Zdroj: Shutterstock.com "Strom, který kvete, je totiž připraven k plození. Osobně si myslím, že se bude druh kvetoucího stromu lišit podle toho, v jakém kraji a nadmořské výšce člověk zrovna je," vysvětlila etnografka Hornického muzea Příbram Klára Podaná.

Chcete-li se ovšem na prvního máje líbat v Praze, nemusíte hledat pouze kvetoucí stromy. Každá žena a dívka dle tradice neuschne ani tehdy, když ji muž políbí před sochou Karla Hynka Máchy, který napsal slavnou báseň Máj.

Květen přeje zamilovaným, ovšem ne svatbám

I když je měsíc květen považován za lásky čas, jedna stará pověra říká, že by se v jeho průběhu neměly konat svatby. Dle pověry "Svatba v máji, do roka máry" květen totiž uzavření manželství nepřeje a novomanžele čeká naopak neštěstí. Tato pověra má poměrně logické vysvětlení. V minulosti totiž nevěsty velmi brzy po svatbě otěhotněly. Porod, který následně připadal na zimní měsíce, však nemusely přežít.

Autor:
Publikováno: 30. 4. 2020 11:54 Nahlásit obsah