Poohlížíte se po nových slunečních brýlích na léto? Kromě designu se zaměřte na UV filtr a zabarvení skel

Poohlížíte se po nových slunečních brýlích na léto? Kromě designu se zaměřte na UV filtr a zabarvení skel Zdroj: Shutterstock.com

Bez slunečních brýlí nedá řada z nás v létě ani ránu. Aby vám tento módní doplněk slušel a zároveň vaše oči ochránil před slunečním zářením, měla byste jeho výběru věnovat značnou pozornost. Rozhodně nové sluneční brýle nevybírejte jenom podle toho, jak vypadají. Důležité jsou také jejich další vlastnosti. Na co byste se měla zaměřit?

Vyberte si sluneční brýle s UV filtrem 400

Ať už se budete se slunečními brýlemi v létě jen tak procházet, vezmete si je k moři, budete v nich sportovat nebo třeba řídit auto, nezapomeňte na tu nejdůležitější věc. Na očích byste měla mít sluneční brýle, které vám poskytnou 100procentní ochranu před UVA a UVB zářením.

Sluneční brýle s dostatečnou ochranou noste, i když se sluníčko střídá se zamračenou oblohou. V opačném případě byste si mohla koledovat o rozmazané vidění. Nedostatečná ochrana očí však může dát základ také šedému zákalu.

Tip: Pokud sháníte nové sluneční brýle, vždy sáhněte po těch, které mají UV filtr 400. Právě tento filtr vám zaručí 100procentní ochranu před veškerým UV zářením.

Zdroj: Shutterstock.com

Zvažte barvu sklíček: Od hnědé přes růžovou až po modrou

Barva sklíček slunečních brýlí je vysoce módní záležitostí. Jednotlivé barvy však nevybírejte bezhlavě. Měla byste vědět, že každá z barev má jiné vlastnosti, protože odlišným způsobem filtruje světlo. Tónovaná skla tak můžete používat k různým účelům.

  • Hnědá barva skel je vhodná na každodenní nošení. Vašim očím zajistí ochranu za všech světelných podmínek.
  • Skla, která jsou tónovaná do šeda, snižují intenzitu slunečního záření. Jsou dobrou volbou například pro řidiče.
  • Fialová skla a do červena zabarvená skla umí odfiltrovat modré a zelené světlo. Využijete je třeba při jízdě na kole.
  • Zeleně tónovaná skla jsou vhodná na každodenní nošení. Jelikož dokážou zlepšovat kontrasty, uvítají je lidé přecitlivělí na světlo.
  • Žlutá, zlatavá a oranžová skla jsou ideálními barvami pro sport.
  • Modrá skla zvyšují kontrast a minimalizují odrazy. Pokud milujete rybolov nebo golf, jsou pro vás jasnou volbou.

Sluneční brýle podle tvaru obličeje: Nezapomeňte na to nejdůležitější

Sluneční brýle by neměly plnit pouze svou hlavní funkci v podobě ochrany očí před UV zářením. Hlavně v létě jde totiž o velmi podstatný módní doplněk, a proto by vám měly i slušet. Poté, co zvolíte kvalitní UV filtr a vyberete si konkrétní tónování skel, pusťte se do volby samotného designu brýlí. Aby vám to v nich opravdu seklo, řiďte se tvarem svého obličeje.

Oválný obličej: Nebojte se experimentování

Pokud jste majitelkou oválného obličeje, máte velké štěstí. Co se týče designu slunečních brýlí, můžete nosit takřka všechny modely, které jsou k dostání. V rámci svého experimentování se ovšem vyhněte brýlím s příliš širokými obroučkami. Skvěle vám sednou tolik oblíbené pilotky. Vsadit můžete i na hranaté sluneční brýle nebo jemné zakulacené brýle.

Zdroj: Shutterstock.com

Kulatý obličej: Vsaďte na hrany

Svůj kulatý obličej vyvažte hranatými slunečními brýlemi a hrubšími obroučkami. Zapomeňte na kulaté sluneční brýle, jenom by zvýraznily tvar vaší tváře.

Trojúhelníkový obličej: Sluneční brýle s kulatějšími obrubami

Máte trojúhelníkový obličej? V tom případě jsou pro vás vhodné spíš sluneční brýle s kulatějšími a tenčími obrubami. Seknou vám hlavně pilotky, retro brýle či kulatější brýle.

Hranatý obličej: Zjemněte své rysy

Zapomeňte na hranaté brýle. Tvar svého obličeje zkroťte oválnými brýlemi, díky čemuž bude mít vaše tvář jemnější rysy. Slušet vám budou také pilotky.

Autor:
Publikováno: 18. 6. 2019 13:53 Nahlásit obsah