Proč být na prvním místě a přestat se obětovat pro druhé? Budete šťastnější a svůj život prožijete hodnotněji

Proč být na prvním místě a přestat se obětovat pro druhé? Budete šťastnější a svůj život prožijete hodnotněji Zdroj: Shutterstock.com

Co znamená, když v žebříčku hodnot postavíte sebe sama na první místo? Budete k sobě laskaví, stejně jako jste k ostatním. Navíc se budete mít rádi jenom o něco více, než milujete druhé. Investice do sama sebe je totiž v životě stejně důležitá jako investice do druhých. Co se tedy ve vašem životě stane, když zaujmete právě tento postoj?

Buďte sami pro sebe na prvním místě: Nevyčítejte si, že je to sobecké

Možná v sobě máte zakořeněné, že mít sebe sama na prvním místě je velmi sobecké. Proto se upozaďujete a spíš než k sobě, se chováte ohleduplněji ke druhým lidem, které máte rádi. Vaše vlastní štěstí tak není na prvním místě. Chcete naopak, aby byli nejprve šťastní všichni kolem vás. Láska ke druhým by se však neměla vylučovat s láskou, kterou cítíte sami k sobě.

Druhým totiž můžete dát jenom to, co máte v sobě. Jestliže však budete věnovat svou energii i svůj čas ostatním, pro sebe sama vám nezbude vůbec nic. Stejně tak jako investujete do druhých, byste měli investovat i do sebe. Není proto od věci, když začnete sebe sama dávat na první místo svého žebříčku hodnot. Přinášíme vám důvody, proč to udělat.

Zdroj: Shutterstock.com 1. Budete šťastnější

Uvědomte si, že vaše štěstí leží jenom ve vašich rukou. Pokud se budete obětovat pouze pro druhé, na vašem štěstí vám to rozhodně nepřidá. A možná budete mít pocit, že jste naopak v životě velmi nešťastní.

2. Naučíte druhé, aby s vámi zacházeli s respektem

Dělali jste v minulosti první poslední pro druhé a nic jste za to nedostali? Hlavně proto, že jste nic neočekávali nebo dokonce nechtěli? S tímto přístupem už nadobro přestaňte. Začněte se chovat k lidem tak, jak byste chtěli, aby se chovali oni k vám. Uvidíte, že jejich přístup vůči vám se zlepší a začnou vás více respektovat.

3. Začnete si věřit a bude si sebe sama více vážit

Pokud dáte sebe sama na první místo, bude to mít pozitivní vliv také na vaši sebedůvěru. Jelikož intenzivněji poznáte své nitro, začnete si sebe sama rovněž více vážit. Když budete sami se sebou spokojenější, tento stav se blahodárně projeví i v mezilidských vztazích. A to nejen v rodině, ale i v kamarádském kruhu či na pracovišti.

Zdroj: Shutterstock.com 4. Druzí vás přestanou považovat za samozřejmost

Když jste milí, příjemní a se vším souhlasíte, lidé kolem vás to začnou považovat za samozřejmost. Nenechte je ovšem, aby s vámi zacházeli jako s kusem hadru a zneužívali vaše laskavé srdce. Stanovte si své hranice. Samozřejmě jim můžete nabídnout také pomocnou ruku, ale pouze tehdy, když budete odpočatí, budete se cítit dobře a mít dostatek energie. Nezapomínejte tu být ovšem stále pro lidi, kteří jsou pro vás velmi důležití. Nenechávejte je ale, aby vás využívali.

5. Uvědomíte si, že ne každý patří do vaše života

Co se dále stane, když budete mít sebe sama na prvním místě? Možná zjistíte, že ne všichni lidé si zaslouží, aby patřili do vašeho života. Je pravděpodobné, že odhalíte falešná či toxická přátelství a zbavíte se i dalších negativních lidí, kteří se kolem vás dosud shromažďovali.

Autor:
Publikováno: 12. 12. 2019 12:29 Nahlásit obsah