Proč vás lidé pomlouvají: Závidí vám, mají nízké sebevědomí nebo jdou s davem

Proč vás lidé pomlouvají: Závidí vám, mají nízké sebevědomí nebo jdou s davem Zdroj: Shutterstock.com

Pomluvy jsou nejen doménou žen, ale i mužů. Mluvit o někom za jeho zády je nedílnou součástí naší kultury. S pomluvami, které o vás ostatní šíří, nic neuděláte. Můžete ale změnit svůj přístup k tomu, co o vás nepřejícní lidé říkají. V prvé řadě byste měli znát jejich důvody, které je ženou k pomluvám. Následně berte jejich řeči s nadhledem.

Pomlouvají vás, protože se vám daří

Někteří lidé jednoduše žárlí na to, když vidí, že se druhým daří, zatímco oni stojí stále na jednom místě. Nezajímá je, že jste roky dřeli, abyste se dostali tam, kde jste nyní. Místo, aby vás povzbudili a podpořili, pomlouvají vás a shazují či zesměšňují vaše dosažené úspěchy.

Je to zkrátka písnička stará jako lidstvo samo. Někteří lidé nedokážou skousnout váš úspěch, který jste si vydobyli tvrdou prací a velkými oběťmi. Naopak to v nich probouzí negativní emoce, které se mnohdy proměňují až v nenávist.

Závidí vám

Pomluvy jdou ruku v ruce se závistí. Šťastný a spokojený život vám však nemusejí závidět pouze cizí lidé, ale paradoxně také lidé, které máte kolem sebe. Dejte si pozor zejména na falešné přátele, kteří vás naoko podporují, ale za vašimi zády o vás nehezky mluví.

Zdroj: Shutterstock.com Snaží se následovat dav

V některých lidech nemusíte vyvolávat závist či nenávist. Tito lidé vás pomlouvají spolu s ostatními jednoduše proto, že se snaží jít s davem. A také proto, že chtějí být stále součástí své komunity a nechtějí se proti ní nějak vymezit.

Jsou se svým životem nespokojení

Lidé se často uchylují k pomluvám i z důvodu, že jim jejich vlastní život přijde nezajímavý a jsou s ním nespokojení. Pomluvy v tomto případě vyvěrají i z jejich nízkého sebevědomí a z nespokojenosti se sebou sama. Místo, aby na sobě zapracovali a zaujali aktivní přístup, raději se pouštějí do pomlouvání druhých lidí.

Zdroj: Shutterstock.com Jak se s pomluvami vyrovnat? Máte hned několik možností

Jak reagovat na to, když zjistíte, že vás druzí pomlouvají? Vaše přehnaná reakce by pomluvy ještě přiživila. Když o vás druzí mluví za zády, buďte raději nad věcí, snažte se to mlčky přejít a mějte stále sebevědomý úsměv na tváři. Uvědomte si, že vás pomlouvají lidé, kteří pro vás nejsou důležití a nemají ve vašem životě místo.

Na závěr si uvědomte jednu důležitou věc: Lidé, kteří vás pomlouvají, mají v prvé řadě problém sami se sebou, a ne s vámi. Proto si jejich pomluvy neberte příliš osobně. S pomlouvačnými lidmi se pokuste omezit kontakt na minimum, raději se věnujte rodině a přátelům, na které se můžete spolehnout.

Autor:
Publikováno: 28. 1. 2020 14:00 Nahlásit obsah