Vyhněte se předvánočnímu stresu: Známe triky, jak se nezbláznit

Vyhněte se předvánočnímu stresu: Známe triky, jak se nezbláznit Zdroj: Shutterstock

O Vánocích se říká, že jsou nejkrásnějším obdobím v roce. Mnozí z nás si ale myslí pravý opak. Hlavně předvánoční čas považujeme za velmi stresující období: Pečeme cukroví, nakupujeme dárky, gruntujeme domácnost... Snažíme se být dokonalé, jenže ono to ve všem moc dobře nejde. Držme se proto následujících rad, ať se z toho všeho nezblázníme!

Předvánoční stres: Zabiják duševní pohody

Doba kolem Vánoc má každoročně největší dopad na naši duševní pohodu. I když se říká, že Vánoce jsou nejkrásnější svátky v roce, kdy je rodina pospolu, často mají negativní dopad na rodinné vztahy. Pokud chcete strávit vánoční čas bez zbytečných sporů v pohodě a poklidu, držte se několika pravidel, které výrazně prospějí duševnímu zdraví všech členů vaší domácnosti. Hlavně předvánoční stres je totiž zabijákem vaší duševní pohody, proto se ho nadobro zbavte! Jak na něj?

Zdroj: Shutterstock

1. Nepřehánějte to s pečením vánočního cukroví

Pečete vánoční cukroví po kvantech a myslíte si, že tímto způsobem dodržujete vánoční tradice? Pokud se nechcete nadobro uhnat, upečte jenom své oblíbené druhy. Nebo si cukroví nechte upéct u šikovné cukrářky - rozhodně to není žádná ostuda!

2. Nakupujte dárky, které udělají radost, a nepůjčujte si na ně

V předvánočním čase často bojujete s velkou finanční zátěží. Proto nekupujte dárky, jejichž hlavní předností je jenom vysoká cena. Soustřeďte se hlavně na dárky, o kterých víte, že vašim nejbližším udělají pod stromečkem velkou radost, což je vlastně nejpodstatnější.

Vytipujte si pro každého tolik dárků, na které vám stačí vaše reálné finance. Na dárky si ale rozhodně neberte půjčku, stres by vás pronásledoval i po Vánocích!

3. Vyvarujte se stresujícímu předvánočnímu shonu

Nemáte rádi předvánoční shon? Pak vás jistě v tomto období nikdo nedostane do přeplněných nákupních center. A to je dobře, vyhnete se tak zbytečnému stresu. Vánoční dárky přece můžete nakoupit v klidu a pohodlí domova třeba přes internetové obchody.

4. Vánoční úklid delegujte na druhé

Kdo vymyslel, že se před Vánoci musí vygruntovat úplně celý dům? Pokud na tomto rituálu stále trváte, nedělejte všechno samy. Utírání prachu, vysávání koberců nebo leštění skel zkuste delegovat i další členy vaší rodiny!

5. Relaxujte

I když jsou Vánoce za dveřmi, přece se nepřetrhnete! Udělejte si čas i samy na sebe a nenechte se nikým a ničím vystresovat. Zajděte si na jógu, začtěte se do své oblíbené knížky nebo si dejte s partnerem víno.

6. Nepřejídejte se

Víte, že kvalita vašeho jídelníčku má přímý dopad na to, jak se cítíte? Proto se v předvánočním a vánočním období tolik nepřejídejte, mohlo by vám to rozhodit psychiku. Nadměrný stres rovněž zvyšuje chuť k jídlu, a to zejména na sladké a tučné potraviny, takže ručička na váze vám může po Vánocích klidně ukázat až o několik kilogramů navíc!

Zdroj: Shutterstock

7. Zkuste trávit více volného času s rodinou

Vyrazte společně se svými blízkými na adventní trhy nebo jen tak na procházku do přírody. Dostanete se na čerstvý vzduch, prožijete společně něco pěkného a uvolníte se. Při pobytu venku se ve vašem těle uvolňují endorfiny, které vám zvednou náladu a sníží hladinu stresu na minimum.

8. Žijte tradicemi a společně se bavte

Se svými nejbližšími zkuste dodržovat také vánoční tradice, vše samozřejmě dělejte jenom s láskou: Upečte si společně vaše oblíbené druhy cukroví, ozdobte adventní věnec, natrhejte barborky, nazdobte stromeček anebo spolu běžte na půlnoční mši. Prožijete nezapomenutelné chvíle, na které budete po celý rok s láskou vzpomínat.

Autor:
Publikováno: 22. 11. 2021 07:00 Nahlásit obsah