Co by měli nastávající rodiče vědět ještě před příchodem miminka?

Co by měli nastávající rodiče vědět ještě před příchodem miminka? Zdroj: Shutterstock

Mít dítě je možná ta největší změna, kterou člověk ve svém životě zažije. Tímto rozhodnutím vkročíte do říše neznáma, ve které se všemu musíte učit téměř od základů. Pochopitelně, že všechny tyto nástrahy a novinky budou stát za to, vždyť za pár měsíců se narodí malý človíček, kterého budete bezmezně milovat po celý život.

Naštěstí pro všechny, kteří z mateřství a rodičovství mají pořád ještě trochu obavy, jsme připravili seznam věcí, které by měl znát každý ještě předtím, než se miminko narodí.

Stanovte hranice

Pravděpodobně již během těhotenství si partneři museli nastavit jisté hranice a po porodu tomu nebude jinak. Jakmile rodičům a známým oznámíte, že jste v očekávání, začne to jako lavina. Všichni se vám budou snažit radit, vnutit vám své názory a říkat vám, co máte a nemáte dělat. Jednoduchá rada pro všechny – každé těhotenství je jiné, každá žena jej prožívá jinak, i každý muž těhotenství své ženy prožívá jinak a právě proto si najděte tu správnou cestu, která vám bude vyhovovat nejlépe.

Nemějte plán porodu

Dnešní doba nabízí rodičkám sestavit si plán porodu. Jenže člověk míní a život mění a během porodu tomu není jinak. Nejlepší v tomto případě je, nemít žádný plán a brát všechno tak, jak přijde. Zbytečný harmonogram, který se od první kontrakce naprosto zbortí, nastávající maminku jen vystresuje. Raději s lékařem proberte všechny možné scénáře, které mohou během porodu nastat a připravte se i na nemožné, hlavně buďte v klidu a nepanikařte.

Budete potřebovat pomoc

Jestliže jste zvyklí dělat si všechno sami a na nikoho se nespoléhat, po porodu se tohle radikálně změní. Každá pomoc je zde vítaná - ať už od rodiny či vašich přátel. Během prvních dnů a měsíců se budete s miminkem sžívat, proto na nějaké uklízení či vyvařování nebudete mít čas. Zdroj: Shutterstock

Váš vztah se změní

Ať byl váš vztah před narozením vašeho miminka stabilní a pevný, anebo jste měli nějaké neshody, věřte tomu, že nyní se naprosto změní. Oba dva budete vyčerpaní a vše pro vás bude nové, proto záleží jen na vás dvou, jak se k tomu postavíte. Buďto to zvládnete společně jako pár, nebo se s tím každý z vás popasuje po svém, což je bohužel ta horší varianta.

Je v pořádku, že budete naštvaní

Nemusíte se cítit provinile, že po probdělé noci, během které váš drobeček ustavičně plakal a plakal, nejste zrovna nadšení a neradujete se z nově nastalého rodičovství. Ne každá minuta s miminkem bude příjemná a okouzlující, proto mějte na paměti, že je to naprosto normální a nedělá vás to o nic míň dobrým rodičem.

Všechno je dočasné

Pokud jde o novorozeně, nic u nich netrvá příliš dlouho. Během prvního roku dítě roste opravdu velmi rychle, a tak stejně rychle, jak nějaké potíže přišly, tak rychle i odezní, což je docela uklidňující, ne?

Všechno bude normální

Ačkoliv máte možná na začátku pocit, že se už nikdy nic nevrátí do normálu, nemějte obavy. První rok, obzvláště první čtyři měsíce budou šílené. Žena se zotavuje z těhotenství a porodu, muž se musí poprat s myšlenkou, že je táta a život se najednou obrátí naruby. Ale v jednu chvíli nastane moment, kdy vám bude připadat, že je všechno v pořádku, všechno je tak, jak má být. Nikdy váš život už nebude takový, jako před miminkem, ale když se rozhlédnete, budete se cítit jako doma ve vašem novém životě.

Autor:
Publikováno: 24. 3. 2021 17:43 Nahlásit obsah