Jak zbavit své dítě závislosti na tabletu? Veďte jej ke hře na hudební nástroj

Jak zbavit své dítě závislosti na tabletu? Veďte jej ke hře na hudební nástroj Zdroj: Shutterstock.com

Dnešní děti se potýkají s velmi závažným problémem. Jde o závislost na online technologiích, kterými vyplňují svůj volný čas. Pokud nechcete, aby vaše dítě trávilo 5 hodin na tabletu či mobilu denně, zkuste této závislosti předejít. Kromě sportu jej začněte vést také ke hře na hudební nástroj. Hraní bude mít na vaši ratolest doslova zázračný vliv.

Hraní na hudební nástroj: Konkurence online světa

Začátky hry na hudební nástroj, ať už je to klavír, akordeon nebo flétna, bývají vždy velmi těžké. Buďte ale jako rodiče na své dítě důslední a přimějte jej k tomu, ať ve hraní setrvá. Nejen, že vám za získanou dovednost v budoucnu poděkuje.

Jestli si nakonec vaše dítě hraní na hudební nástroj oblíbí, můžete si být jistí, že jste mu našli koníček, který jej odtrhne od online světa. Kromě toho, že nebude jako jeho vrstevníci trávit hodiny a hodiny na tabletu nebo mobilu, díky hraní na hudební nástroj získá i spoustu nových dovedností.

Zdroj: Shutterstock.com

Zlepší si kognitivní funkce

Hraní na hudební nástroj je složitá věc. Mozek musí přečíst notové zápisy a převést je v jednotlivé pohyby prstů třeba po klávesnici klavíru. Tato spolupráce očí, které čtou noty, a prstů, které se pohybují po klávesnici, probíhá tak rychle, jakou má skladba tempo.

Koordinace čtení not a následného hraní hudby vytváří nová nervová spojení v mozku. Reakce v mozku se zrychlují, v důsledku čehož se u dítěte zlepšují jak jeho kognitivní funkce, tak schopnost zpracovávat informace. Pro dítě tak bude díky hře na hudební nástroj mnohem snazší číst, ale také zpracovávat informace z jiných zdrojů.

Procvičí si mozek

Až bude vaše dítě ve hraní na hudební nástroj zdatnější, začne hrávat skladby nazpaměť (bez notového zápisu). Anebo začne hrát náročnější skladby, které i za pomoci notového zápisu vyžadují perfektní paměť. Tato skutečnost je v každém případě vynikajícím mozkovým tréninkem. Právě proto mívají hudebníci jenom výjimečně problémy s pamětí.

Zvýší si IQ

Některé vědecké studie dokázaly, že se po hudebním tréninku zvyšuje mozková aktivita. Pokud tak bude vaše dítě pravidelně trénovat na hudební nástroj a docházet i na vyučovací hodiny, hraní mu zajistí vyšší IQ.

Zklidní se a odbourá stres

Pokud bylo vaše dítě ve škole pod stresem a potřebuje se zklidnit, mnohem lepší než počítač, pro něj je zahrát si nějakou pěknou písničku na hudební nástroj. Hraní na hudební nástroj, které působí na lidskou psychiku přímo blahodárně, jej zklidní a odplaví z něj přebytečný stres.

Zdroj: Shutterstock.com

Vypěstuje si dokonalý hudební sluch

Děti, které se učí hrát na hudební nástroj, postupně poznávají jednotlivé tóny. Hrají skladby tón po tónu, učí se stupnice, některé z nich postupem času zvládnou hrát i bez notové předlohy. Díky hře na hudební nástroj se tak u nich vyvine dokonalý hudební sluch, ke kterému ovšem musí mít i genetické dispozice.

Zlepší si dýchání

Jestli vaše dítě povedete ke hraní třeba na takovou flétnu, podpoříte také jeho zdraví. Hraní na dechové nástroje totiž vyžaduje hluboké brániční dýchání. Dítě si posílí celé dýchací ústrojí včetně plic a není ani tolik náchylné k nemocem cest dýchacích.

Autor:
Publikováno: 18. 3. 2019 12:00 Nahlásit obsah