Bramborové lokše: Chutnají k svatomartinské huse i na sladko

Bramborové lokše: Chutnají k svatomartinské huse i na sladko Zdroj: Pixabay

Lokše neboli šumpále, přesňáky či etrepláky. Těmito názvy označujeme placky připravované z vařených brambor, které se v tuzemsku dělají už po generace. Bramborové lokše si můžete dopřát nejen k svatomartinské huse. Tato pochoutka našich prababiček vás dostane i na sladko. Třeba se švestkovými povidly nebo sypaná mákem a cukrem.

Jaké brambory na lokše? Ideálně varný typ C

Už jste někdy ochutnali bramborové lokše? Jestli ne, máte co dohánět. Tato pochoutka z vařených brambor je totiž nejen českou, ale také slovenskou specialitou. Bramborové lokše jsou přitom velmi jednoduché na přípravu a představují pokrm, který si zamilujete.

Aby byly lokše dokonalé, dejte si velmi záležet na správném výběru varného typu brambor. Rozhodněte se konkrétně pro varný typ C, který obsahuje vysoký podíl škrobu. Jedná se o brambory, které po uvaření moučnatí a rozsýpají se. Díky vlastnostem brambor varného typu C tak do těsta na lokše nemusíte přidávat tolik hladké mouky. Ve výsledku se vám bude také s tímto těstem velmi dobře pracovat.

Vaření brambor na lokše má jedno důležité pravidlo

Chcete, aby lokše skutečně chutnaly? V tom případě se obrňte trochou trpělivosti. Bramborové lokše se totiž tradičně dělají z brambor, které uvaříte den předem. Celé brambory varného typu C tedy nejprve umyjte ve studené vodě a poté je vařte doměkka ve slupce. Po uvaření brambory na lokše sceďte, nechte vychladnout a až poté oloupejte. Na následující den, kdy budete dělat lokše, nechte oloupané brambory odležet v chladničce.

Ptáte se, proč nedělat lokše z čerstvě uvařených brambor? Těsto na lokše by z nich bylo řidší, což by vás donutilo k tomu do něj přidat více hladké mouky. Kvůli tomu by vám ve výsledku mohly přijít lokše tuhé.

Tradiční recept na bramborové lokše

Potřebujete:

  • 1 kilogram brambor varného typu C uvařených ve slupce den předem
  • 300 gramů hladké mouky (množství upravte dle potřeby)
  • 1 vejce
  • 1 čajovou lžička soli
  • máslo či sádlo na potření

Postup:

Studené oloupané brambory, které jste si uvařili předchozí den, nastrouhejte na jemném struhadle. K bramborám posléze přidejte vejce, sůl a mouku a vypracujte vláčné těsto.

Z připraveného těsta si na pomoučeném vále udělejte váleček, který naporcujte na několik dílů. Z každého dílu v dlaních vytvořte kuličku, kterou posléze na vále vyválejte na placku silnou zhruba 3 milimetry. 

Hotové placky opečte z obou stran nasucho na rozpálené litinové plotýnce, použít můžete také teflonovou pánev. Ještě za tepla bramborové lokše potřete rozpuštěným sádlem nebo máslem. Pokud budete jíst lokše naslano, rozhodněte se pro sádlo. Pokud na sladko, správnou volbou je máslo.

Bramborové lokše s povidly: Pochoutka našich prababiček

Bramborové lokše můžete použít nejen jako přílohu k svatomartinské huse nebo kachně. Pochutnat si na nich můžete jen tak. Tyto placky z vařených brambor jsou skvělé mazané švestkovými povidly a následně svinuté podobně jako palačinky. Lokše vám zachutnají i plněné dušenými jablky či hruškami nebo si je můžete namazat marmeládou.

Milovníci sladkého si rovněž mohou bramborové lokše poprášit pouze moučkovým cukrem. Tato pochoutka našich prababiček vás dostane také sypaná mletým mákem a moučkovým cukrem a posléze přelitá rozpuštěným máslem.

Zdroj: Kucharkaprodceru.cz, Domacikuchyne.cz, Makova-panenka.cz

Autor:
Publikováno: 11. 11. 2021 13:17 Nahlásit obsah